Za chybnou diagnózu bude snazší získat odškodné

Praha – Chyba při lékařském vyšetření nebo mylná informace od doktora mohou mít za následek zbytečný stres pacienta, strach o zdraví své nebo někoho z blízkých, a podobně. Nový občanský zákoník ale otevírá lidem, kteří se v rámci zdravotnické péče s něčím takovým setkají, mnohem snazší cestu k vymáhání odškodnění od nemocnic za takové chyby.

Ukázkovým případem může být chybně stanovená diagnóza nebo třeba zaměněný výsledek vyšetření. Než se ale ukáže skutečný stav vyšetřené osoby, může prožívat doslova muka a noční můry. Manželům z Brna třeba endokrinolog po vyšetření oznámil, že kvůli poškození plodu bude muset žena podstoupit potrat. Šlo ale o chybu laboratoře, kterou ukázala kontrolní šetření.

Nad čím se dosud jen mávlo rukou, nyní bude mnohem snazší žalovat za takzvanou nemajetkovou újmu. Od Nového roku postačí například potvrzení od psychologa nebo svědectví příbuzných. „Dá se očekávat, že budou lépe, možná kvalitněji, možná rychleji odškodňovány psychické útrapy, třeba to, že měl pacient strach o svůj život, o své zdraví,“ míní právník a člen etické komise České lékařské komory Lukáš Prudil.

Žalovaným nemocnicím může nové právní vymezení nemajetkové újmy značně zkomplikovat finanční situaci. Přitom už dnes stoupají částky za odškodné, pacienti už nepožadují řádově statisíce, ale miliony.

Nahrávám video
Odškodňování pacientů tématem Událostí
Zdroj: ČT24

§ 2950 nového Občanského zákoníku ukládá náhradu škody způsobené informací nebo radou:

„Kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti. Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal ve čtvrtek Deník.cz. Obviněným hrozí několikaleté tresty. Případ je z roku 2022.
15:08Aktualizovánopřed 18 mminutami

VideoČtvrtina Čechů sportuje méně než jednou měsíčně, i z finančních důvodů

Čtvrtina Čechů se hýbe méně než jednou měsíčně. Přibývá přitom těch, kteří za hlavní bariéru označují finanční náročnost sportů a v žebříčku oblíbenosti tak vedou dál outdoorové aktivity, například turistika nebo cyklistika, vyplývá z pravidelného průzkumu společnosti Multisport. Na druhé straně ale narostla i skupina lidí, kteří jsou ochotní vydat za sport měsíčně přes 1500 korun a zvedají návštěvnost posiloven. Polovina dětí pak podle průzkumu nemá pravidelný pohyb – některé školy proto zkouší tělesnou výchovu každý den.
před 2 hhodinami

VideoLanovka v Moravském krasu znovu vozí turisty

Nejstrmější lanovka v Česku – v Moravském krasu – nyní znovu vozí turisty. Provozovatel ji přes zimu vybavil novým elektrickým zařízením, má výkonnější motor a je napojená na centrální dispečink v Rakousku. Rekonstrukce navázala na třicetileté výročí provozu. Kabiny překonají 130 výškových metrů u propasti Machocha za dvě minuty. Pro některé návštěvníky je to šance stihnout prohlídku Punkevních jeskyní. Pro jiné zkouška odvahy, pokud mají strach z výšek. Na strmou dráhu budou vzpomínat také montéři, kteří ji po třiceti letech provozu přes zimu zmodernizovali. Změnily se hlavně takzvané vnitřnosti lanovky ukryté ve strojovně. Od počátku svého provozu v devadesátých letech svezla lanovka přes čtyři a půl milionu cestujících.
před 2 hhodinami

„Vyřešil jsem ho.“ Klempíř odvolal Baxu ze správní rady Pražského jara

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal svého předchůdce ve funkci Martina Baxu (ODS) ze správní rady Pražského jara, kterou dosud Baxa vedl jako její předseda. Vyřešil jsem ho, napsal Klempíř o Baxovi na sociální síti X. Baxa chce dál bojovat za svobodnou a nezávislou kulturu, uvedl bývalý ministr kultury na stejné síti. Do sporu se předtím dostali kvůli rozdělování dotací na filmy. Klempířův krok kritizují zástupci opozice.
18:39Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vláda bude denně určovat maximální cenu paliv

Vláda ve čtvrtek na mimořádném zasedání projednala opatření proti vysokým cenám pohonných hmot v Česku. Rozhodla o regulaci marží na 2,50 koruny u nafty i benzinu a snížení spotřební daně. Ta u nafty klesne o 2,35 koruny. U benzinu se daň měnit nebude. Kabinet také denně určí maximální cenu paliv, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření začnou platit od středy 8. dubna.
05:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O pronájem pozemků u Hustopečí zasažených benzenem má zájem Diamo

Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to nabídla majitelům pozemků, kterých je 45. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení, zjistila agentura ČTK. Pozemky, které procházejí sanací, mají rozlohu zhruba jedenáct hektarů, od nehody vlaku leží ladem. Odškodnění se jejich majitelé zatím nedočkali, požadovat ho budou moci až po viníkovi nehody. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno, řekla policie.
před 7 hhodinami

Důvěra v armádu dál roste, věří ji nejvíce lidí za několik let, ukázal výzkum

Důvěra lidí v armádu dál roste, věří jí přibližně tři čtvrtiny respondentů. To je nejvíce zhruba od poloviny roku 2022, vyplývá z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila agentura STEM. Policii důvěřuje 77 procent lidí, od minulého měření loni v září je to ale o dva procentní body méně.
před 9 hhodinami

Správa železnic zahájí i modernizaci tratě Ruzyně–Kladno

Správa železnic (SŽ) do dvou týdnů zahájí modernizaci tratě z Ruzyně do Kladna. Pokračovat bude také v přípravě vysokorychlostních tratí. Mezi důležité projekty, které letos začnou, patří rekonstrukce železničního uzlu v Hradci Králové, příprava zakázky na elektrizaci trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí nebo rekonstrukce nádražních budov v Chebu a Táboře. V letošním roce bude Správa železnic podle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hospodařit se 72,2 miliardy korun, což je meziročně o 9,5 miliardy více.
12:29Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...