Historik Bílý: V Únoru 1948 těžili komunisté ze společenských nálad

Kořeny převratu v roce 1948 musíme dle historiků hledat v poválečném vývoji země. Češi za sebou měli šest let války, kdy se společnost takříkajíc shýbla, výrazně přivykla násilí a to vytvořilo podmínky pro hlubší radikální změny. Ve společnosti se tedy stimulovala poptávka po radikálním řešení, nikoli kontinuitě předválečného uspořádání. A většina Čechů cítila, že meziválečné období první republiky nese na vypuknutí konfliktu svůj díl viny. „V únoru 1948 tedy KSČ těžila z nálad veřejnosti, které byly nakloněné komunistickým myšlenkám. A díky tomu pak vývoj v Československu probíhal za mnohem menších zásahů Sovětského svazu než jinde,“ říká historik Ústavu pro studium totalitních režimů Matěj Bílý. Tématu Února 48 se bude věnovat i 90´ČT24 od 20:00.

Hrál nějakou roli v náladách společnosti i odsun Němců?

Odsun je nepochybně dalším pokračováním válečného násilí – neskončilo 8. května 1945, ale pokračovalo i v dalších měsících. A nejde jen o československé Němce, ale třetí republika vykazovala také násilí v podobě velice tvrdého vypořádávání se s takzvanými kolaboranty.

Veřejnost byla kvůli tomu ochotna tolerovat, ba dokonce podpořit další radikální násilí. Lidé byli naštvaní na politiku, na parlament, připouštěli i různá ohýbání demokratických principů. A samozřejmě nemluvíme jen o centru, ale i o venkově, kde se komunisté rovněž těšili velké podpoře.

Tomu asi napomohlo i to, že komunisté hned po válce obsadili funkce ve vznikajících národních výborech…

Je nepochybné, že komunisté hráli na konci války velkou roli na nižší regionální úrovni. Zakládali národní výbory a často v nich zastávali ústřední roli, získali funkce bezpečnostních referentů. A zejména v pohraničí se dokázali prezentovat jako hlavní síla stabilizace válkou rozvráceného venkova.

Samozřejmě pak silná pozice komunistů v místních výborech přinášela KSČ v očích veřejnosti kladné body. Navíc v té doznívající euforii ze skončení války byla KSČ vnímána – a mnohdy nikoliv neprávem – jako rozhodná síla protinacistického odboje.

Čili i na lokální úrovni panovalo většinové přesvědčení, že se nesmí vrátit systém meziválečného Československa. KSČ tak měla první republiku jako odstrašující případ a dokázala to lidem dostatečně odprezentovat.

Ano, už při volbách v roce 1946 akcentovala témata, která se kriticky vymezovala vůči meziválečnému období, vyzdvihovala negativní roli nekomunistických stran v průběhu hospodářské krize, nebo poukazovala na neschopnost vzdorovat mnichovskému diktátu.

Navíc KSČ mnoho lidí přesvědčila, že je silou, která přerozděluje původně německý majetek. I to v důsledku hrálo svou roli. Právě v pohraničí měla pak v šestačtyřicátém nejlepší výsledky. 

Chápu to tak, že mnozí viděli v komunistické straně i sílu, která jim pomůže v sociálním či ekonomickém vzestupu tím, že jim de facto předá cizí majetek?

Přesně tak. A nejen to, navíc samozřejmě zafungovala i možnost vytáhnout se díky členství v komunistické straně k moci, což známe i z mnohem pozdějších období.

Podléhala těmto náladám i venkovská elita, sedláci, hospodáři? Neměli tito lidé obavy, že naopak o svůj majetek po vzoru sovětské kolektivizace přijdou?

Ona se KSČ prezentovala jinak, než jak pak konala v reálu. V zemědělství se naopak vydávala za sílu, která místní sedláky podporuje, že je nakloněna soukromému hospodaření. Před rokem 1946 se komunisté zaměřili právě na vesnici. Věděli, že zde mohou získat rozhodující podporu.

Proto také na venkov například vysílali takzvané pojízdné dílny, v nichž sedlákům komunističtí dělníci opravovali zemědělskou techniku zadarmo. A i Klement Gottwald se veřejně bránil tomu, že KSČ chystá kolektivizaci. Jak to dopadlo, víme.

A co ti vesničtí komunističtí funkcionáři, ti také věřili, že nebude dopad na venkov tak radikální?

Málokterý funkcionář KSČ si tehdy připouštěl, že dojde k násilí v tak plošné míře.

Nebyla tehdy veřejnost až moc naivní, vždyť už v té době existovaly příklady v zahraničí?

Neinformovanost jistě svou roli hrála. Nicméně KSČ za třetí republiky stavěla svou politiku na takzvané specifické cestě k socialismu a veřejnosti nenabízela kopírování toho sovětského směru. Až po uchopení moci v roce 1948 se výrazně zvýšil tlak Moskvy na sovětizaci a pak už – i s ohledem na mezinárodní situaci – prostor pro vlastní cestu neexistoval.

Československo se po válce vyvíjelo odlišně od ostatních států střední Evropy, které byly také ve sféře vlivu Sovětského svazu. Tam o podobě politicko-společenského uspořádání rozhodovala Moskva de facto od první chvíle. Nebyl pak ten komunistický převrat v ČSR až nečekaně „sametový“?

V Československu a zejména v té české části měly přicházející radikální změny značnou podporu veřejnosti, velká část společnosti dala najevo, že o ně má zájem. A to komunistům hrálo do karet.

Čili převrat nebyl až tak vnímán jako nějaký zlomový bod, naopak v očích nezanedbatelné části obyvatel ČSR šlo jen o další krok v naplňování poválečných změn společensko-ekonomického systému.

Nicméně on to zlomový bod byl, byla na to připravena i samotná KSČ, myslím svým aparátem?

V roce 1948 v případě KSČ rozhodně nemůžeme mluvit o nějakém precizně fungujícím byrokratickém aparátu. Nicméně KSČ pomáhala právě podpora veřejnosti, pořádaly se stotisícové demonstrace a nutno dodat, že tam ti lidé chodili dobrovolně a nebyli tam víceméně nahnáni, jako při masových akcích v pozdějších letech.

Komunisté zkrátka dokázali lidi mobilizovat, jejich vize byly velice přitažlivé. To se těm nekomunistickým stranám nedařilo, nedokázaly lidem nabídnout program, který by je aktivizoval.

Měli komunističtí funkcionáři i na nižší úrovni už v té době jasno, jakými mnohdy velmi drastickými metodami dosáhnout svého cíle?

Byly vlastně dvě skupiny straníků KSČ. Musíme si uvědomit, že strana měla před mnichovskou krizí – tedy před válkou – na 70 tisíc členů. A to je číslo dle mnohých expertů ještě zveličené. To je ta první skupina.

Až během prvního poválečného roku přesáhl počet členů milion. Do KSČ většinou vstupovali lidé, kteří s ortodoxní komunistickou ideologií nebyli vnitřně ztotožněni a mnohdy o ní ani neměli hlubší povědomí. A mezi nimi byli i tací, u nichž ani žádná ideologie nehrála roli, jen sledovali své osobní zištné cíle.

Zisk majetku a moci…

Ano.

Pokud tedy na konci 40. let ještě nebyla dotvořena stranická struktura KSČ, měli v té době funkcionáři na nižších vesnických úrovních nějakou autonomii při rozhodování?

V KSČ platila už od roku 1945 zásada takzvaného demokratického centralismu. Nižší organizační složky se měly v praxi řídit instancí nadřazenou. Nicméně funkční struktura strany se vytvářela velice pomalu a ani v polovině 50. let nebyla úplně dotvořena.

Čili ty nedokončené mechanismy, převodové páky z vyšších pater na nižší zprvu skutečně umožňovaly jistou autonomii. Ale vždy se dbalo na to, aby byla respektována generální linie strany.

Ano, vyskytovaly se odchylky, nedisciplinovanost, ale byly potlačovány administrativními zásahy. Kdo nebyl ochoten respektovat nadřízené, byl stranicky potrestán, například vyloučením.

A začaly první čistky.

Víceméně hned po Únoru 1948 si stranické vedení uvědomilo, že se jim partaj rozrůstá do stále masivnějších rozměrů. Rovněž mu bylo jasné, že vstup do KSČ je pro mnohé jen společensko-ekonomický výtah. A na podzim toho roku spustilo velké prověrky a vyškrtávání. Členská základna rychle zeštíhlela o desítky až stovky tisíc členů.

Když bych se vrátil k tomu, co jste říkal na začátku, nepřipadá vám ta doba jako jakási paralela dneška? Není nynější společnost zase připravena na radikální společensko-politické změny?

Únor 1948 skutečně nelze brát jako nějaké memento, které se týká výhradně komunistické moci. Pokud je ve společnosti poptávka po radikálních změnách, může přijít síla, která volání vyslyší. Nicméně dnešní situace se odlišuje od vývoje před sedmdesáti lety.

Na druhou stranu Únor 48 by neměl být připomínán jako ukázka konkrétního mocenského převratu, ale jako událost, k níž vedla delší cesta. Čili na něj musíme nahlížet v širším časovém horizontu, kdy lze sledovat určité nálady a trendy ve společnosti, které pak opravdu umožní změny, jež mohou mít tragické důsledky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 1 hhodinou

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 6 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 14 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 15 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 15 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 18 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...