Zamítnuté soukromé školy se bouří. K Ústavnímu soudu míří stížnost

Ministerstvo školství nepovolilo sedmadvaceti soukromým školám zahájit provoz od 1. září. Někteří ředitelé mluví o tom, že k soukromému školství se nově na ministerstvu staví zády. Dokonce kvůli tomu vzniká i ústavní stížnost. Resort se ale brání tím, že kritéria se nijak nezměnila, jen úředníci důkladněji posuzují žádosti.

Video Události
video

Události ČT: MŠMT letos zamítlo více soukromých škol. Ředitelé v tom vidí záměr

V Česku v současné době funguje na 180 soukromých základních škol. Zařadit se k nim mohla také první zlínská soukromá ZŠ. Libor Daňhel ale nedostal od ministerstva povolení, protože podle úředníků škola nesplňovala dlouhodobý záměr České republiky. Podal proti němu rozklad, který by měl úřad vyřídit do 90 dnů, lhůtu ale podle Daňhela úřad nedodržel.

„Probíhá nové správní řízení, nové posuzování, v rámci kterého sám pan ředitel požádal o změnu v žádosti, vypracovávají se nová stanoviska,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Uznává ale, že ke zpoždění ze strany úředníků dojít mohlo.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl kvůli zamítavému stanovisku na vznik další Scio školy sepsal stížnost k Ústavnímu soudu. „V Ústavě je jasně napsáno, že soukromé školy se budou povolovat v souladu se zákonem a ony se v podstatě teď nepovolují v souladu se zákonem, ale na základě nějakých předpisů, které už nepatří do zákona,“ tvrdí Šteffl.

Jak Šteffl, tak Daňhel vidí v postupu ministerstva záměr a poukazují na srovnání povolených soukromých škol loni a letos. Zatímco v roce 2016 dostalo z 53 žádajících škol povolení 42, v tomto roce ministerstvo zamítlo 21 ze 48 žádostí.

Ovšem resort školství upozorňuje, že řada žádostí je ještě v připomínkovém řízení. „Ministerstvo nevydalo žádný plošný zákaz soukromých škol. I v tomto školním roce samozřejmě jsou soukromé školy, které povolovány jsou,“ konstatovala mluvčí Balážová.

  • Vloni v České republice fungovalo 180 soukromých škol, které navštěvovalo bezmála 12 tisíc žáků. Do státních škol chodilo přes 906 tisíc žáků.