Jednokolový australský systém, posun finále o týden? Senátoři vymýšlejí, jak přivábit voliče

7 minut
Jiří Dienstbier: Jednokolový systém by mohl zvýšit zájem voličů
Zdroj: ČT24

V Senátu se začaly rodit návrhy na úpravu systému voleb do horní komory, jejichž cílem je zvýšit zájem voličů. Jedním z nich je zavedení jednokolového systému voleb podle australského vzoru. Lidé by si pak nemuseli vybrat jediného adepta na senátora, ale stanovili by pořadí všech uchazečů podle svých preferencí. Střídmější návrh počítá s odkladem druhého kola voleb o týden s tím, že by lidé dostali hlasovací lístky se jmény finalistů do schránek.

Návrhy, jimiž se zabývala senátní ústavní komise, by podle její předsedkyně Elišky Wagnerové (za Zelené) mohl Senát nabídnout až Poslanecké sněmovně po říjnových volbách poslanců.

Variantu, podle níž by se senátní finále konalo dva týdny po kole prvním podobně jako u prezidentských voleb, inicioval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Wagnerová zapochybovala, zda by samotný odklad i s doručováním lístků nějak znatelně účast zvýšil, má ale šanci na schválení. „Asi to nebude nijak závratné, ale nakonec tento pokus je možná rozumnější,“ uvedla.

Místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů navíc doporučoval senátní finále spojit s krajskými či obecními volbami, které se nyní konají zpravidla souběžně s kolem prvním. Výjimkou byl rok 2002, kdy se první kolo senátních voleb konalo samostatně a účast v něm byla o zhruba třetinu vyšší než při následném finále.

Australský model by vyžadoval další změny

Nízkou účast voličů ve druhém kole senátních voleb zdůvodnil exministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tím, že k finále často nedorazí voliči, jejichž kandidáti vypadli v kole prvním. Proto chce do léta navrhnout upravený australský model jednokolových senátních voleb, který by podle něj zaručil velkou účast voličů. Vyhrál by totiž ten kandidát, který by dostal nejvíce preferenčních hlasů.

„Když máte například pět kandidátů do Senátu, tak je označíte pořadovými čísly od 1 do 5. V jednom kole odvolíte a pak už se jenom dopočítává. Je to v podstatě vícekolový systém, ale lidé jdou volit jenom jednou,“ popsal v ČT24 senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Což by samozřejmě mohlo být atraktivní tím, že by nevybírali jednoho, ale mohli by si zvolit pořadí. Zároveň by to nebyl prostý většinový systém, jaký známe z Británie, kdy vítěz prvního kola – i kdyby měl třeba jen 12 procent – bere vše,“ uvedl. Senátní volby by probíhaly zároveň s krajskými, nebo komunálními volbami, což by podle něj mohlo zájem voličů zvýšit.

Zavedení této varianty by však vyžadovalo další změny. Okrskové volební komise by totiž zřejmě nebyly schopny hlasy voličů pro jednotlivé kandidáty ručně propočítávat, podotkl ústavní právník Jan Kysela. Podle dalšího právního experta Jana Wintra by komise mohly lístky jen shromažďovat a posílat ČSÚ k propočítání výsledků.

Dienstbier zmínil možnost elektronického hlasování nebo převod hlasovacích lístků do elektronické podoby jejich oskenováním. Wagnerová podotkla, že takový systém hlasování by bylo třeba voličům zřetelně osvětlit, ale neodmítla jej. „Zvládli to jinde, zvládli bychom to také,“ dodala.

Účast byla loni rekordně nízká

Druhé kolo senátních voleb se opakovaně potýká s nízkou volební účastí. V posledních volbách loni na podzim byla dokonce historicky nejnižší – hlasovat přišlo 15,4 procenta voličů. Nejvyšší byla v roce 2002, kdy druhé kolo probíhalo spolu s volbami do zastupitelstev obcí a účast dosáhla rekordních 32,6 procenta.

Podle řady politologů by účast zvýšila právě změna volebního systému na jednokolový, někteří se kloní i ke změně pravomocí Senátu. Prezident Miloš Zeman se opakovaně vyslovil pro povinnou volební účast pod hrozbou pokuty, loni po volbách zapochyboval i o samotném smyslu existence Senátu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je nežádoucí.“ Moldavsko odmítlo vstup místopředsedovi Stačilo! Dostálovi

Moldavské úřady v neděli nepustily do země místopředsedu Stačilo! Ondřeje Dostála. Europoslanec to napsal na svém účtu na sociální síti X. Moldavský server Cotidianul informoval, že místní úřady politika označily za nežádoucí osobu a vyhostily ho.
před 20 mminutami

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy Uhlíř skončil ve funkci

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy David Uhlíř skončil ve funkci. Informace Deníku N, potvrdila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) na síti X. Podle ní Uhlíř úspěšně splnil svěřené zadání spočívající v tom, aby ministerstvo od počátku postupovalo transparentně, předvídatelně a v souladu s právem. Uhlíř byl poradcem od 19. června, do konce srpna měl odevzdat zprávu se svými zjištěními a doporučeními.
12:44Aktualizovánopřed 34 mminutami

Deště na severovýchodě Česka slábnou. Povodňová bdělost platí na sedmi tocích

Kolem poledne zůstávaly na severovýchodě Česka po vydatných deštích toky rozvodněné na sedmi místech. Všude platil už jen první povodňový stupeň bdělosti. V Jeseníkách a Beskydech za posledních 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční, hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 57 mminutami

Altnerovi dědicové podali ústavní stížnost v kauze půlmiliardového sporu se SOCDEM

Potomci právníka Zdeňka Altnera podali ústavní stížnost v kauze sporu se SOCDEM (dříve ČSSD) o odměně za právní zastupování související s jejím sídlem, zjistila ČT. Stížností se potomci Altnera brání proti rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze z letošního dubna. Ten zrušil rozsudek Obvodní soudu pro Prahu 1, podle kterého měla SOCDEM zaplatit potomkům právníka 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů.
před 1 hhodinou

Rektorka UK znovu odvolala děkana katolické fakulty Brože

Rektorka Univerzity Karlovy (UK) Milena Králíčková odvolala na návrh akademického senátu katolické teologické fakulty (KFT) jejího děkana Jaroslava Brože. Rozhodnutí nabývá účinnosti doručením, Brož ho dle univerzity zatím nepřevzal. Králíčková Brože odvolala na návrh předchozího akademického senátu už v únoru, děkan ale kvůli tomu podal žalobu. Soud ho poté předběžným opatřením vrátil do funkce, než o žalobě rozhodne. Brož ani fakulta se k situaci zatím nevyjádřili.
před 3 hhodinami

Český výzkum navzdory mnohamiliardové podpoře zaostává za Evropou, tvrdí NKÚ

Česká republika si ve své inovační strategii do roku 2030 stanovila, že se chce stát inovačním lídrem, ale tento cíl se jí ve srovnání se zeměmi EU nedaří plnit. Stát v letech 2021 až 2023 podpořil výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Grantové agentury (GA ČR) a Technologické agentury (TA ČR) téměř třiceti miliardami korun. Přesto Česko patří v evropském měřítku stále mezi takzvané mírné inovátory, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 5 hhodinami

Česko čeká další deštivý týden, nejvyšší teploty budou kolem 25 stupňů

I tento týden bude v Česku deštivý a bude převážně oblačno. Po celý týden se také mohou objevovat bouřky. Nejvyšší denní teploty budou většinou kolem 25 stupňů Celsia, maximálně by se mohly koncem týdne dostat přechodně na 27 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Dvacet let od policejního zásahu na festivalu CzechTek

Před dvěma dekádami se na louku u Mlýnce na Tachovsku začali sjíždět příznivci hudební technoparty. Na CzechTek 2005 jich z celé Evropy dorazilo nakonec asi pět tisíc a už od začátku nechyběly potyčky s policií. Ta se druhý den rozhodla technaře rozehnat, tvrdě proti nim zasáhlo asi tisíc těžkooděnců.
před 5 hhodinami
Načítání...