Všechny expozice Národního muzea budou po opravách přístupné v roce 2020

Všechny expozice Národního muzea se po opravě otevřou do poloviny roku 2020. Ke stému výročí vzniku Československa v roce 2018 skončí stavební práce a v historické budově se otevře velká česko-slovenská výstava. Při kontrolním dni na stavbě to uvedl ředitel muzea Michal Lukeš. V dalším roce budou pro veřejnost zpřístupněny přírodovědecké expozice a o rok později i historické expozice v Nové budově.

Generální rekonstrukce muzea začala na jaře 2015, pro návštěvníky ale byla zavřena ještě o čtyři roky dříve. Od svého postavení v roce 1891 se totiž Národní muzeum nedočkalo výrazné rekonstrukce.

V minulosti prodělalo jen tři opravy většího rozsahu - po zásahu bomby na konci druhé světové války. Poté, kdy v srpnu 1968 průčelí poškodily kulky za samopalů vojsk Varšavské smlouvy, a v 70. letech, tehdy narušily statiku severovýchodního křídla odstřely při budování metra. 

Před několika lety však historické budově dokonce hrozilo uzavření, protože nesplňovala bezpečnostní normy. Podle dřívějších plánů mělo muzeum v opravené budově oslavit 200 let od svého založení a 100 let od vzniku Československé republiky.  

Pod magistrálou se hloubí tunel do nové budovy

„Jsme asi v poločase stavby, uplynulo necelých 20 měsíců, co jsme stavbu předali stavební firmě. Je to velice náročná stavba, myslím, že je to jedna z nejnáročnějších staveb, která v České republice probíhá, ať už velikostí, tím, že třetina prací jsou speciální památkářské práce na národní kulturní památce, i tím, že leží ve středu Prahy,“ dodal ředitel muzea Michal Lukeš.

Interiér budovy je kvůli tlumení otřesů obedněný dřevotřískou, muzeem zní sbíječky a venkovním výtahem se vozí lidé i materiál. Z nádvoří lze vidět, jak se pod historickou budovou a magistrálou hloubí podzemní spojovací cesta do Nové budovy. V sálech pracují restaurátoři v typickém záklonu na stropních malbách, práce na venkovních plastikách kvůli mrazu dočasně ustaly. 

9 minut
Brífink k probíhajícím opravám Národního muzea
Zdroj: ČT24

Staveniště si v úterý prohlédli předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Jsem přesvědčený, že budova bude nádherná. (…) Už dnes jsme mohli vidět fragmenty toho, jak třeba bude vypadat nová fasáda, jak vypadají rekonstruované stropy. Otevření Národního muzea bude jednou z důležitých událostí roku 2018,“ prohlásil premiér Sobotka.

Rozpočet oprav je asi 1,6 miliardy

Rekonstrukce měla vyjít zhruba na 1,6 miliardy korun a podle ředitele se daří tento limit plnit. Po dokončení oprav se mohou návštěvníci těšit na nové prohlídkové okruhy. Vznikne řada odpočinkových míst, dětských koutků, kavárna i obchod se suvenýry. Změnit by se měl také přístup k hlavnímu vchodu, po plánovaném přeložení severojižní magistrály bude za budovou muzea klidový prostor před muzejní fontánou. 

V rámci rekonstrukce se také stará budova Národního muzea spojí tunelem s budovou bývalého Federálního shromáždění, která mu rovněž patří a do níž mohou návštěvníci zavítat i během oprav historické budovy.

7 minut
Rekonstrukce Národního muzea je v polovině, Státní opera se teprve chystá
Zdroj: ČT24

Oprava čeká i Státní operu

Rozsáhlou opravou má projít také budova nedaleké Státní opery. Tam měly začít práce už loni na podzim, výběrové řízení se ale protáhlo. Vyhrála ho firma Hochtief s nabídkou 857 milionů korun, další firmy se ale ještě do pátku mohou odvolat k antimonopolnímu úřadu.

Pokud nikdo zakázku nenapadne, podepíše Národní divadlo smlouvu s vítězem příští pondělí a v únoru začne vítězná firma operu opravovat. Zpěváci, tanečníci a další členové Státní opery hrají už od začátku podzimní sezóny v partnerském Národním a Stavovském divadle a také hostují v hudebním divadle v Karlíně.

Kompletní rekonstrukce Státní opery by měla trvat víc než dva roky, veřejnosti by se měla opravená budova otevřít v roce 2019. Diváci tam najdou nejen nové sedačky, ale i nové vybavení všech lóží. A kompletní rekonstrukcí projde i místní pětisetkilový lustr stejně jako celé zázemí budovy. Podstatnou opravou projde i velká točna pod jevištěm.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 5 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 6 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 7 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 8 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 16 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 17 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...