Hnutí ANO vytáhlo proti obstrukcím, opozice chce zase zpřísnit interpelace

3 minuty
Události: Úprava jednacího řádu Poslanecké sněmovny
Zdroj: ČT24

Návrh skupiny poslanců ANO na změnu jednacího řádu sněmovny, která má za cíl zamezit obstrukcím a stanovit dobu na projednávání jednotlivých bodů, se u zástupců ostatních dvou koaličních stran s příznivou odezvou nesetkal. Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ho nepodpoří, výhrady mají také představitelé KDU-ČSL. Nelíbí se ani opozici, která zase chce do stejného zákona prosadit přísnější pravidla pro interpelace ministrů.

Hnutí ANO se především nelíbí obstrukce, tedy chvíle, kdy opozice bezdůvodně zdržuje jednání sněmovny. Dolní komoře předložilo novelu jednacího řádu - v ní například navrhuje, aby organizační výbor při svolávání schůzí stanovil časový harmonogram jednotlivých bodů. Poslanecké kluby by pak měly na vystoupení svých členů vymezenou dobu. Návrh nyní míří k projednání vládou.

Každý jednací den sněmovny se u mikrofonu vystřídají i desítky politiků. Někdy, když poslanci obstruují, jsou schopní takto vydržet hodiny. Mnozí navíc - mimo pořadí - využívají i toho, že mají přednostní právo na vystoupení nebo že se hlásí s faktickou poznámkou.  

„Řádně příhlášení poslanci čekají klidně i  hodinu, než na na přijde řada,“ říká Jaroslava Jermanová (ANO). A právě to se má omezit, alespoň podle hnutí ANO. Hnutí se inspiruje v německém Bundestagu a věří, že pro svůj návrh přesvědčí i ostatní poslanecké kluby.

Za základ práce sněmovny považuje Jermanová práci ve výborech. „Plénum by mělo být už hlasování a všechny argumenty by měly být vydiskutovány už dopředu,“ soudí. 

Opozice: Řečnění je smysl parlamentu

Proti návrhu hnutí však je opozice, pravicová i levicová.

„Mě už trošku zneklidňuje, jak si hnutí ANO nedokáže poradit s parlamentní demokracií. Pořád je nudí, že tady diskutujeme, že se jich na něco ptáme,“ říká předseda ODS Petr Fiala. 

My nemáme omezovat řečnickou dobu a řečnění ve sněmovně, protože to je smyslem parlamentu.
Petr Gazdík

„Návrh je poznamenaný tím, že jej navrhuje vládní strana, která vůbec nešetří zájmy menšin, a tedy je výrazně nedemokratický,“ uvedl pro agenturu ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. Návrh podle něj také nerespektuje postavení výborů a pléna sněmovny a je v této části nejen vadný, ale i nesmyslný.

Odpor je také u koalice

Nad konkrétními změnami fungování dolní komory by měla být shoda napříč kluby - tvrdí koalice. Hnutí ANO chce nejdřív pro své návrhy přesvědčit ČSSD a lidovce a projednat je do konce léta hodlá i na koaliční radě. Již nyní se však nechal pro ČTK slyšet předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), že ho nepodpoří. „Jedná se o velmi tvrdé omezení parlamentní debaty,“ uvedl.  

„K řečnické době dlouhodobě říkám: demokracie je diskuse a to bychom měli ctít,“ uvedl pro ČTK předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. „Odhadnout předem, kolik času který návrh bude potřebovat na projednání nebo stanovit nějaký paušální prostor, považuji za nesmysl,“ uvedl.

Sněmovna během interpelací na ministry
Zdroj: ČT24

Jak zatraktivnit interpelace?

Opozice hodlá v jednacím řádu změnit pravidla pro pravidelné interpelace. „Určitě bych zkrátil dobu, která pro ty interpelace je, a nařídil povinnost ministrům vyjma odůvodněných případů - jako je zasedání Evropské rady,“ říká Gazdík. Pokud by na ně nechodil a nebo neodpovídal jasně, měl by ve sněmovně existovat podle opozice orgán, který by řekl, že takový ministr porušil zákon.

Hamáček se domnívá, že na nějakém zatraktivnění interpelací se shoda najde, protože současná podoba není podle něho ideální. Filip naproti tomu nějakou komplexní úpravu nečeká. Vychází z toho, že k tomu neexistuje shoda a že jednací řád je otázkou všech poslaneckých klubů, nejen vládní koalice. 

Pokud se poslanci ještě do konce roku nad úpravami jednacího řádu shodnou - a následně změny schválí, budou se jimi řídit až jejich nástupci. Těm mandát začne ke konci roku 2017. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 47 mminutami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 48 mminutami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 4 hhodinami
Načítání...