Únor přišel v květnu. Jen to Češi v roce ‘46 ještě nevěděli

Před sedmdesáti lety se v Československu konaly parlamentní volby: první od konce války a na dlouhou dobu poslední, které se dají považovat za svobodné, protože vládní krize o dva roky později vyústila v komunistické převzetí moci. Svůj nezanedbatelný podíl na tom ovšem měli i samotní čeští voliči, kteří 26. května 1946 většinově podpořili právě KSČ a dali jí tak parlamentní i vládní sílu – zatímco Slováci hlasovali převážně pro demokraty.

Jedním z faktorů, který podobu hlasování v parlamentních volbách v Československu před sedmdesáti lety nejvýznamněji ovlivnil, byla existence Národní fronty. Šlo o zastřešující poválečnou formaci, která vznikla o rok dříve jako svazek protifašistických sil a svou samotnou existencí regulovala politickou scénu. Národní fronta totiž zahrnovala všechny povolené strany a z poválečného stranického života vyloučila silné váhy první republiky, pravicově orientované agrárníky a národní demokraty.

V českých zemích tak mohly působit jen čtyři politické strany: Komunistická strana Československa (KSČ), Československá sociální demokracie (ČSSD), Československá strana národně socialistická (ČSNS) a Československá strana lidová (ČSL). A právě tyto strany se před sedmdesáti lety utkaly o přízeň voličů, kteří jim měli rozdělit křesla v Ústavodárném národním shromáždění.

Rudé tažení českými kraji

Aby další Únor nebyl, záleží na občanech tohoto státu a na tom, jak budete volit. Svým dílem jsou za Únor vinni ti lidé, kteří v poměrně svobodných volbách komunisty volili z oportunismu, z vypočítavosti. Je nesporné, že ne západní velmoci, ne ti druzí, nýbrž my jsme si přispěli ke svému Únoru.
Pavel Tigrid
v rozhlasové debatě z 90. let

Navzdory poválečnému éthosu, jenž přál levicovým myšlenkám a děkoval sovětům za porážku Hitlera, byly československé výsledky překvapivé – a potvrdily do té doby jen deklarovanou politickou dominanci komunistů v tuzemském veřejném prostoru. Gottwaldova KSČ zvítězila v polovině moravských okresů a opanovala volební výsledky všech českých krajů.

Vůbec nejlepší bilanci si KSČ připisovala v širokém pohraničním pásu někdejších Sudet. Osidlování opuštěných domů a zemědělských usedlostí ve stejné době řídila ministerstva zemědělství a vnitra, jež v obou případech spravovali rudí ministři (Július Ďuriš a Václav Nosek), a volební místnosti od Chodska po Liberec v květnu šestačtyřicet hlásily pro KSČ i šedesátiprocentní zisky. Rekordní výsledek pro gottwaldovce hlásilo Tachovsko, kde rudou kandidátku podpořilo 70,45 procent voličů.

Význam probíhajícího odsunu Němců pro rozhodování voličů potvrzuje i publicista a historik Petr Zídek. „Rozhodující pro výsledek bylo, že komunistická strana držela ministerstvo zemědělství, které v pohraničí rozdělovalo půdu po odsunutých Němcích a rozdělovalo ho v tom smyslu, že majetek nerozdává stát – ale sama komunistická strana,“ podotkl v rozhovoru pro ČT24.

Historik z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Vít Smetana navíc připomíná, že si komunisté výhru vedle voličského zápalu pojišťovali i silovými tahy: „Osoby, které byly před volbami obviněny z nějakého provinění, nemohly ve volbách kandidovat. Komunisty ovládané ministerstvo vnitra toho efektivně využilo, když před volbami v Praze rozeslalo obvinění proti národní cti proti třiceti tisícům lidí – a odhaduje se, že v celostátním měřítku to bylo sto až tři sta tisíc případů.“

Celkový zisk komunistů v českých zemích nakonec dosáhl 40,17 procent hlasů. Na druhém místě pak skončila ČSNS, třetí ČSL a nejhůře dopadla ČSSD. Výlučná soutěž čtyř stran, které nepřipustily jinou konkurenci, také zavdává důvodné pochyby, nakolik se dá mluvit o „posledních demokratických volbách“ do hlasování v roce 1990. Poslední, ryze demokratické a neomezené volby proběhly v roce 1935.

Vítězství ve volbách 1946 podle tehdejších okresů
Zdroj: ČT24

Slovenské „Ne“

Na Slovensku byla situace odlišná. Komunisté soupeřili s Demokratickou stranou, která dokázala přitáhnout příznivce z řad bývalých agrárníků a hlinkovců, a mezi občany se netěšili zdaleka takové přízni jako v Čechách a na Moravě. Těsně před volbami proto do klání vstoupila ještě dvě další uskupení: Strana práce a Strana slobody.

Rozdělení mandátů po parlamentních volbách 1946
Zdroj: ČT24

„Obě strany byly vytvořeny krátce před volbami jenom proto, aby ubraly počet hlasů pro Demokratickou stranu, když se slovenští komunisté zalekli její podpory,“ vysvětluje historik Smetana. Razantní změnu ovšem pestřejší stranické pole nepřineslo – slovenští demokraté z voleb odešli s dvaašedesáti procenty hlasů, což byl ještě lepší výsledek, než jaký měli komunisté v české části republiky.

Ani osmatřicet procent pro slovenské komunisty ale pro Gottwaldovu partaj neznamenalo neúspěch – celorepublikově se stala v parlamentu nejsilnější stranou, KSČ a KSS ve třísetčlenném sboru společně držely 114 mandátů.

Nová vláda, jejímž premiérem se stal předseda KSČ Klement Gottwald, záhy prosadila v parlamentu vládní program, který obsahoval hlavní předvolební požadavky komunistů, včetně dalšího znárodňování. Své ministry navíc díky vysoké podpoře voličů partaj udržela na klíčových mocenských postech: ministerstvu vnitra, ministerstvu obrany a ministerstvu informací.

Výsledky v jednotlivých okresech a obcích navíc zároveň určily poměr zastoupení v národních výborech, které nahradily dosavadní obecní zastupitelstva, a komunisty tak katapultovaly i mezi vůdčí síly v regionech. Cesta k převzetí moci se otevřela.

Kandidáti komunistů představují výkvět nejlepších, nejschopnějších a národu nejoddanějších příslušníků českého národa. Jsou zárukou, že se již nikdy nebudou opakovat osudné chyby minulosti. Jejich dosavadní práce pro republiku je pak zárukou šťastné budoucnosti našeho národa.
Předvolební leták KSČ
z roku 1946

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o clech i sociálních sítích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o amerických clech a přemítali i nad otázkou, zda bude všechno dražší. Řeč přišla i na odpovědný život na sociálních sítích nebo na památníky a ideologie. I ty totiž rozdělují českou společnost. Debatovali šéfredaktor Respektu Erik Tabery, dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka a zpěvačka Iva Pazderková, šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek a módní návrhář Jan Černý.
před 3 hhodinami

Organizace tlačí na regulaci alkoholu

Dvacítka organizací včetně české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala politiky k omezení dostupnosti alkoholu. Navrhují regulovat reklamu nebo místa a dobu jeho prodeje. Cílem je snížit konzumaci, podle statistik totiž až desetina Čechů starších patnácti let denně nadměrně popíjí.
před 6 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 15 hhodinami

Státní podnik varuje před podvodným webem pro nákup dálničních známek

Řidiči by si měli dát pozor na podvodný web napodobující oficiální prodejní portál s dálničními známkami edalnice.cz. Podvodná stránka nemá s oficiálním webem nic společného. Obsahuje sice správný ceník, po zaplacení částky ale řidiči dálniční známku neobdrží. Na podvod upozornil státní podnik Cendis, který oficiální e-shop provozuje.
před 19 hhodinami
Načítání...