Onkologové mapují, zda jsou kapacity pro léčbu dostatečné

3 minuty
Události: Budoucnost onkologické léčby
Zdroj: ČT24

V Česku žije přes půl milionu lidí, kteří měli či mají rakovinu, a stále jich přibývá. Česká onkologická společnost začala nyní mapovat, zda kapacity pro léčbu jsou dostatečné, nebo se musejí pracoviště vybavit dalšími přístroji a personálem. Další investice do těchto oddělení chce probrat se zřizovateli nemocnic.

Už teď je podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové zřejmé, že sester a laborantů není přebytek a že bude třeba investovat do nákupu zářičů.

Přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň říká, že není prolém postarat se o nové nemocné. „Ale nemáme kapacity na to, abychom stále kontrolovali zdravé lidi, kteří k nám dochází 20, 30 let“.

Onkologové sledují všechny vyléčené pacienty a starají se i o nemocné, kterým léčbou jen prodlouží život - i těch díky moderním lékům přibývá.

Počet lidí s nádorem (v tis.)
Zdroj: ČT24

 V minulosti se ozařovače a další moderní technika nakupovaly do komplexních onkologických center s pomocí evropských fondů. Teď některé přístroje začínají dosluhovat.

Za přispění evropských fondů bylo v ČR vybaveno zářiči a nejmodernější technikou 13 komplexních onkologických center, která jsou základem sítě. Centra se nyní dál vybavují z vlastních zdrojů a dotací.  

Komplexní onkologická centra
Zdroj: ČT24

Chystaná koncepce onkologické péče počítá se specializací některých center na vzácnější nádory, například neuroendokrinní, jež má relativně málo lidí. Pacienti se tak soustředí na pracovišti, kde mají s léčením jejich nemoci nejvíc zkušeností. Tato pracoviště se také zapojí do mezinárodních studií, což přinese prospěch nemocným.

V Česku fungují špičková centra pro nemocné rakovinou na třinácti místech. Své nemá jen Karlovarský kraj. Tamní pacienti se rozdělují mezi centra v krajích Plzeňském, Ústeckém a Praze. Do budoucna by tato pracoviště přibývat zřejmě neměla. Prohloubit by se ale měla spolupráce s menšími regionálními pracovišti.

Menší onkologie jsou pro nás nesmírně důležité, protože tam dochází k záchytu pacientů, k diagnostice.
Jana Prausová
předsedkyně České onkologické společnosti

Co se týče úrovně léčby, může podle Prausové Česku závidět celý svět. „Naši pacienti dostávají veškerou dostupnou léčbu, která je ve světě, a to v jakékoli linii léčby a zadarmo. To není jinde vůbec běžné,“ řekla. Problém vidí v tom, že řada lidí s nádorem přijde pozdě. „Je to otázka prevence a zodpovědnosti k vlastnímu zdraví. To se Češi budou muset ještě naučit,“ dodala.

Zájem o prevenci zvýšila akce zdravotních pojišťoven, kdy za podpory evropských fondů rozeslaly pozvánky na screening rakoviny střeva, prsu a čípku těm svým pojištěncům a pojištěnkyním, kteří ve stanovené lhůtě na prevenci nebyli. Letos se pozvánky budou rozesílat znovu.

  • Masarykův onkologický ústav v Brně v únoru otevřel Centrum fotonové terapie pro bezpečnější a rychlejší ozáření pacientů s nádory.
  • Toto centrum vzniklo pořízením dvou nejmodernějších lineárních urychlovačů za 200 milionů korun a vybudováním dvou ozařoven pro tyto přístroje za 55 milionů.
  • Počátkem března otevřela mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice nový pavilon pro nukleární medicínu,onkologii a hemodialýzu. Pavilon nahradil nevyhovující budovu onkologického oddělení.
  • Stavba pavilonu stála 112 milionu korun, z větší části je pokryly vlastní prostředky nemocnice, necelých 40 milionů korun pocházelo z operačního programu Středočeského kraje. 
  • Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
09:01Aktualizovánopřed 6 mminutami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
19:48Aktualizovánopřed 41 mminutami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
18:40Aktualizovánopřed 42 mminutami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
14:28Aktualizovánopřed 43 mminutami

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
08:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
12:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
před 4 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 5 hhodinami
Načítání...