Zeman dostal od libereckého hejtmana sovětský samopal

Netradiční dárek si pro prezidenta Miloše Zemana připravil při jeho návštěvě Libereckého kraje hejtman Martin Půta (STAN) – věnoval mu znehodnocený sovětský samopal. O střelné zbrani (kalašnikovu) Zeman mluvil na konci ledna jako o nedemokratickém způsobu odvolání politika, podle Půty je ale dárek motivovaný prezidentovým zájmem o historii.

Miloš Zeman se samopalem
Zdroj: Twitter/@PREZIDENTmluvci

Při návštěvě v jihomoravském Tišnově na konci ledna se jedna studentka hlavy státu zeptala, jakým způsobem mohou lidé dosáhnout odvolání premiéra. Zeman na to řekl, že u jakéhokoliv politika jsou dva způsoby – demokratický, tedy jít k volbám, a nedemokratický, což je kalašnikov. Jeho výrok vyvolal silnou kritiku.

Hejtman samopal dostal při loňských oslavách sedmdesátého výročí ukončení konce války a prezidentovi ho věnoval jako soukromý, nikoliv krajský dar. „Sovětský samopal Sudajev se vyráběl v provizorních podmínkách například v Leningradu v traktorových stanicích. Protože jsem pro něj neměl úplně dobré využití a vím, že pan prezident se hodně zabývá historií, tak mi přišlo v těch souvislostech posledních týdnů docela dobré ten samopal dát panu prezidentovi,“ prohlásil.

Ovčáček: Ještěže žijí lidé se smyslem pro humor

Podle hejtmana mezi samopalem a slovy o možných způsobem odstranění předsedy vlády není souvislost. „Byl předán na soukromém setkání a nemá s premiérem ani ničím jiným nic společného,“ dodal.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zde ovšem vazbu spatřuje: „Jde o originální dárek od pana hejtmana, který je zjevnou narážkou na nedávnou mediální pseudoaféru s výrokem pana prezidenta.“ Doplnil, že je dobře, že v Česku „ještě žijí lidé se smyslem pro humor, který chybí například ve vysokých patrech politiky“.