Lidé s pozitivním Rh a různými rodiči jsou zdravější, zjistili čeští vědci

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy prokázali, že krevní Rh faktor souvisí s odolností proti nemocem. Odolní jsou proti nim lidé, kteří jsou Rh pozitivní a současně mají jednoho rodiče pozitivního a druhého negativního – tzv. Rh pozitivní heterozygoti. Lidé s negativním Rh faktorem potom častěji trpí nemocemi srdce a cév či některými typy rakoviny, zatímco lidé s pozitivním Rh faktorem zase více trpí neuropsychiatrickými onemocněními. Podle vedoucího výzkumného týmu Jaroslava Flegra se na Přírodovědecké fakultě podařilo rozlušit 80 let starou hádanku.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA Autor: Science Photo Library

Získání dat pro výzkum nebylo podle Jaroslava Flegra obtížné. „Jsou dostupná na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO) a příslušnou analýzu zvládne i student za pár hodin,“ uvedl a podivil se nad tím, že se do podobné práce zatím nikdo nepustil.

Z informací WHO a dalších dat vyplývá, že v zemích, kde převažují lidé s negativním Rh faktorem, se častěji vyskytují určité druhy onemocnění jako nemoci srdce a cév a méně neuropsychiatrických onemocnění. „V zemích, kde je hodně Rh pozitivních heterozygotů, což jsou lidé nesoucí jednu kopii genu pro Rh pozitivitu a jednu pro Rh negativitu, je to naopak,“ dodal Jaroslav Flegr.

Odolnost Rh pozitivních heterozygotů ukazovala již minulost. V době před nástupem moderní medicíny, takové děti často umíraly na chudokrevnost, ale pokud přežily, byly ve srovnání s Rh negativními vrstevníky odolnější.

Výsledek výzkumu na Karlově univerzitě – který publikoval odborný časopis Plos One – označil vedoucí týmu za odpověď na hádanku starou 80 let. Dodal však, že se vzápětí objevily další otázky. Především zatím není zřejmé, proč jsou mezi lidmi s různým Rh faktorem takové rozdíly.