Nová koncepce vězeňství stojí na vzdělávání a zaměstnávání lidí za mřížemi

Důkladný vstupní pohovor při nástupu odsouzeného do věznice, dluhové poradenství, vzdělávání a především zaměstnávání vězňů. Takové jsou hlavní body koncepce vězeňství do roku 2025, kterou společně představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Koncepce má za cíl snížit recidivu vězňů, která je teď velmi vysoká: Sedm z deseti vězňů po propuštění znovu končí za mřížemi.

„Koncepce vězeňství má být o tom člověku, o vězni. O tom, jak zajistit, aby se do vězení už nikdy nevrátil,“ prohlásil ministr Pelikán. Vězeňská služba se podle něj tímto problémem doposud zabývala jen okrajově, protože řešila spíše otázku, jak vězně střežit.

Nová koncepce, která podle ministra vznikala asi rok, je pojatá jako cesta odsouzeného, na jejímž konci by mělo být jeho začlenění do společnosti. „Víme, že mezi pachateli trestných činů je řada lidí, kteří se ke kriminální kariéře dostali shodou okolností. Chceme se pokusit využít jejich trestu k tomu, abychom jim pomohli začít normální, nekriminální život,“ řekl ministr.

Petr Dohnal, kterého koncem loňského roku do funkce vrátil soud, se podle ministra Pelikána na přípravě nepodílel. Po návratu do čela Vězeňské služby však materiál připomínkoval. „Měl k tomu dvě naprosto detailní připomínky. Jinak to pochválil,“ upřesnil Robert Pelikán v Událostech, komentářích.

Video Události, komentáře: Reforma vězeňství
video

Události, komentáře: Reforma vězeňství

Pro vězně se chystají rekvalifikační kurzy i finanční poradenství

Každý vězeň by tak měl nejprve absolvovat takový vstupní pohovor, po kterém by mu Vězeňská služba vybrala individuální program šitý na míru. Ve spolupráci s ministerstvem práce chce ministerstvo spravedlnosti zjistit, jaké profese jsou na trhu práce potřebné, a tomu přizpůsobit nabídku rekvalifikačních kurzů.

„Celá koncepce je o tom ukázat jim (recidivistům), že se na svobodě žít dá, naučit je vyznat se v životě, zařídit si základní věci, sehnat těm lidem práci. Zahraniční zkušenost je taková, že značná část lidí, když tu příležitost dostane, tak ji využije.“

Robert Pelikán

ministr spravedlnosti

Vězni by také měli mít k dispozici poradenství ohledně jejich finančních problémů, protože právě dluhy jsou významným faktorem recidivy.

„Po vyučení musí následovat zaměstnání. Jeho míra je dnes velmi neuspokojivá,“ připomněl ministr s tím, že reálně pracuje asi 40 procent odsouzených. Zaměstnání je podle něj způsobem, jak dát vězňům pracovní návyky, perspektivu a peníze, které potřebují k umoření dluhů. Ministerstvo chce preferovat ty zaměstnavatele, kteří si vězně ponechají i po jejich propuštění.

Video Studio ČT24
video

Brífink k nové vězeňské koncepci

Šéf Vězeňské služby Dohnal doplnil, že chce umožnit věznicím více zaměstnávat vězně i na nestřežených pracovištích. Už od letoška hodlá zintenzivnit práci s vězni, kteří budou brzy propuštěni z výkonu trestu – ve spolupráci s neziskovými organizacemi chce dosáhnout toho, aby vězni při odchodu z vězení měli zajištěno bydlení a práci a aby se o sebe uměli postarat.

Mezi dalšími prioritami pro nejbližší období jmenoval zlepšování podmínek ve vazbě, změnu situace ohledně dlouhodobého nedostatku vězeňských lékařů či zajištění supervizí pro vězeňské pedagogy či psychology. 

Projekt je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, které skončí v pondělí. Poté bude koncepci schvalovat vláda. Na základě jejího souhlasu pak mají vzniknout jednotlivé akční plány k dosažení jejích cílů.