Řeky jsou kvůli suchu špatně sjízdné, vodáci musí na nížinné toky

Začátek prázdnin zatím vodákům moc nepřeje. Suchých úseků na českých řekách přibývá a na řadě míst musí lodě hledat cestu mezi mělčinami. Vodáci by proto měli vyrazit spíše na nížinné toky. Například Vltava je ale splavná i na horním toku na Šumavě. Aktuální sjízdnost českých řek najdete zde.
Některé řeky jsou kvůli suchu špatně sjízdné
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Zezulka

Minulý týden se průtoky řek mírně zvedly díky dešti, současné slunné a suché počasí ale vody opět ubírá. „Naštěstí otázka sjízdnosti je pro mnoho vodáků relativní. Pokud nám nevadí občasná procházka po kotníky ve vodě korytem řeky, pak je vše v pořádku a nemusíme se na věc dívat nijak tragicky,“ uvedl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. „Ovšem vybírat je třeba z nížinných toků s malým spádem, kde i nízké průtoky postačí pro splutí,“ doplnil.

Ohře je splavná s odřeným kýlem, pod Táborem a Sušicí se lodě přetahují

Na mnohých řekách se ale vodáci musí připravit na přetahování lodí přes mělčiny pod jezy - například na Otavě pod Sušicí nebo Lužnici pod Táborem. Od Suchdolu nad Lužnicí k Táboru je ale řeka splavná. "Ohře je splavná s odřeným kýlem. Proč nezkusit jednou úsek až od Nechranic, když pod Karlovými Vary je vody málo? Nejlépe je na tom ještě Berounka, z Plzně lze plout zatím docela dobře," míní Jančar.

Výjimkou je Vltava, která je zatím splavná i na horním toku na území Národního parku Šumava. „Otázkou je, zda tento stav vydrží po celou dobu prvního prázdninového týdne. I pod Vyšším Brodem je zatím vody díky lipenské přehradě dostatek,“ dodal.

Některé řeky jsou kvůli suchu špatně sjízdné
Zdroj: ČTK
Autor: Tomáš Zezulka

Sázava je splavná pouze na střením toku, ale i tam musí vodáci počítat s mělčinami. Na Jizeru radí Jančar vyjet raději až od Turnova a na Labe od Dvora Králové. Z menších toků jsou podle něj vhodné jen krátké úseky pro jednodenní plavbu, a to třeba na Bílině, Ploučnici nebo Orlici. Ani moravské řeky vodáky příliš nepotěší. Vyrazit mohou lidé třeba na Dyji pod Novými Mlýny a na řeku Moravu od soutoku s Desnou. Ani zde ale není vody nazbyt.

Výrazně lepší není situace ani za hranicemi Česka. Většina polských řek má nízké stavy a na Slovensku zůstaly splavné jen například toky Dunajec pod přehradou, Poprad na dolním toku, Hron či Váh.

Za suché jezy hrozí malým hydroelektrárnám pokuty

Sjíždění řek je v Česku velmi oblíbené. Vodáků ale v posledních letech ubývá. Jen na řece Sázavě jich bylo v loňském roce o 10 000 méně než obvykle. Jedním z důvodů je malý průtok na jezech. Po celé republice eviduje Český svaz kanoistů 30 jezů, které se dají označit jako suché. Mohou za to majitelé malých vodních elektráren. Ti totiž nedodržují minimální průtoky.

„Všechny bych rád vyzval, aby nám posílali fotografie suchých jezů. Pokud je na jezu vodočetná lať, tak vyfotit i tu. Vše zpracujeme a pošleme podnět příslušnému úřadu nebo České inspekci životního prostředí,“ řekl České televizi soudní znalec v oboru vodáctví Petr Ptáček. Lidé mohou místa s nedostatkem vody pod jezem hlásit prostřednictvím webu suchejezy.cz.

Inspekce už kvůli suchým jezům udělila za posledních pět let pokuty za 1,4 milionu korun. Celkem od roku 2010 zahájila správní řízení s 71 provozovateli hydroelektráren, kromě dvou všechna skončila pokutou. Vůbec nejvyšší, 130 000 korun, dostala firma Fobos, která na řece Smědé snížením průtoku navíc znemožnila i tah lososovitých ryb. Inspektoři ale často žádné porušení nenajdou. Kontrolu totiž musí předem ohlásit, aby jim majitel elektrárnu zpřístupnil. Nedostatky tak provozovatelé mají příležitost před příchodem inspektorů napravit.

Video Inspekce suché jezy pokutuje, lidé mohou posílat fotografie
video

Inspekce suché jezy pokutuje, lidé mohou posílat fotografie

Inspekce suché jezy pokutuje, lidé mohou posílat fotografie

tk, 2.7.2015

Za suché jezy mohou majitelé malých vodních elektráren