Zneužitím údajů ze smluv získali podvodníci na půl miliardy

Praha - Pražští kriminalisté vyšetřují od loňska rozsáhlé podvody s bankovními účty. Poškozenými jsou jednotliví lidé, firmy, neziskové organizace i státní instituce. Pachatelé údajně zneužívají veřejně dostupné informace o smlouvách. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu zatím ve více než 20 případech na půl miliardy korun.

Kriminalisté pracují na případu od druhé poloviny loňského roku, počet poškozených institucí neupřesnili. „Neznámí pachatelé si nejprve v prostředí internetu zjistí konkrétnosti o smluvních vztazích mezi státní, polostátní nebo příspěvkovou organizací a dodavatelem zboží či služeb takové organizaci. Tyto informace jsou v souladu se zákonem zveřejňovány povinně,“ popsal mluvčí policie Tomáš Hulan postup pachatelů.

Údajní podvodníci se pak pomocí lsti dostanou k dokumentům o konkrétním obchodu a změní na nich důležité údaje, především bankovní spojení. „Tím si zajistí, že peníze odeslané skutečnému dodavateli neskončí na jeho účtu, nýbrž na účtu právě těchto podvodníků,“ dodal Hulan. Bankovní účty jsou prý zřizovány s pomocí padělaných nebo kradených dokladů. Peníze zůstanou na těchto účtech jen krátce, pachatelé je vzápětí převedou do zahraničí.

Bránit se podobným podvodům lze podle Hulana především důsledností. „Kriminalisté doporučují, aby si zákazník jakoukoliv změnu bankovního spojení vždy ověřil u dodavatele zboží či služeb. Určitou nápovědou, že by se mohlo jednat o podvod, je, že bankovní spojení uváděná neznámými pachateli nejsou registrována pro DPH, což lze také jednoduše ověřit v příslušné databázi,“ upřesnil. Důležité je podle Hulana také nekomunikovat s lidmi, kteří píšou z neznámých e-mailových domén.