Úřady práce mohou vyplácet dávky i přes nesouhlas obcí

Nesouhlas obcí s vyplacením doplatku na bydlení nemusí být pro úřady práce závazný. Úřady práce, které dávku vydávají, tak mohou žadatelům peníze poskytnout, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Odpověděl tak na žádost o posouzení pravidel vyplácení doplatku. Chovanec změnil své původní stanovisko a doporučil rychlou úpravu zákona. Změnu kritizuje starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), podle něhož stanoviska jen budou zatěžovat administrativu.

Vládní agentura pro sociální začleňování spočítala, že by kvůli nesouhlasu obcí s doplatkem mohla až 17 000 lidí z ubytoven hrozit ztráta střechy nad hlavou. Třeba v Bohumíně dávky zamítli všem, v Karviné zase těm, kteří dlužili městu. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) minulý týden řekl, že nejrychlejším řešením nynější situace by bylo, kdyby ministerstvo práce dalo úřadům práce návod, jak přesně mají postupovat. Nutná je ale změna zákona o pomoci v hmotné nouzi.

  • „Vítám změnu stanoviska ministra vnitra. Stanovisko obce bude v tuto chvíli doporučující a bude jedním z kritérií, která úřady práce budou posuzovat při udělení nebo neudělení doplatku,“ myslí si ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Vícha dnes řekl, že Bohumín na problematičnost ustanovení dlouhodobě poukazoval. Souhlasy odmítá udělovat, protože má o žadatelích minimum údajů, a nemůže tak objektivně rozhodovat. „Je paradoxní, že poslední, kdo ještě v tomto Kocourkově bojuje za větší efektivitu státu proti mrhání penězi a proti tomu, aby standardem bydlení pro rodiny s dětmi nebyly ubytovny, jsou obce. A za to budou nyní potrestány, jejich stanoviska budou absolutně nezávazná a vynaložené náklady na tuto administrativu si stát opět připíše na konto své neschopnosti,“ uvedl Vícha.

Vyzval úřady práce k dodržování zákona a uplatňování místně obvyklého nájemného. „Do týdne sdělíme pobočce v Bohumíně, kolik to u nás činí. Máme 4500 bytů, a tak snad to bude trochu směrodatné a úředníci přestanou vyplácet 15 000 korun na pokojíček se čtyřmi postelemi na ubytovně, když se za větší městský byt platí čtvrtina,“ řekl Vícha. Město podle něj v situaci, kdy nikdo neví, jak se vyvine, ukončí i snahy na hledání bydlení pro lidi z ubytoven.

Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Potřebným na výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.

Chovanec: Dochází ke střetu zájmů práv obcí a práv žadatele

Ustanovení o souhlasu obcí se dostalo do zákona loni jako pozměňovací návrh. Ministerstvo práce požádalo Chovance na začátku roku o jeho posouzení. Své původní stanovisko o závaznosti souhlasu obcí ministr vnitra nyní změnil. Vychází z názoru svého poradního sboru. Ten navíc stejně jako legislativní rada vlády upozornil na pochybnosti o ústavnosti.

  • „Pokud nám byla státem dána pravomoc v této oblasti, tak bychom měli být respektováni při tomto rozhodnutí,“ domnívá se starosta městské části Ostrava-Jih Martin Bednář (ANO).

„Dochází ke střetu ústavního práva obce na samosprávu a ústavních práv žadatele o přiznání doplatku na bydlení, konkrétně ústavního práva na pomoc v hmotné nouzi a spravedlivý proces. Nelze plně upřednostnit jedno z ústavně zaručených práv,“ uvedl v dopisu Chovanec. Podle něj i podle Dienstbiera je opatření v zákoně nesystémové a je nutné rychle připravit novelu.

Na doplatcích na bydlení úřady práce za první čtyři měsíce vydaly 1,08 miliardy korun. Loni za stejné období byla suma o pár milionů nižší. V dubnu doplatek pobíralo 75 000 lidí, před rokem 75 700.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 11 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 20 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 22 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 22 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 22 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...