Podvod a podplácení, policie obvinila i litoměřického soudce

Pět lidí včetně soudce litoměřického okresního soudu obvinila policie. Kriminalisté, kteří se specializují na organizovaný zločin, je podezřívají z podvodu, respektive z podplácení. Mezi stíhanými je i soudce Ladislav Jelínek. Ten byl už dřív dočasně postaven mimo funkci kvůli jiné korupční kauze.

Pět lidí zadrželi kriminalisté na Litoměřicku na konci minulého týdne. „Ve věci je aktuálně trestně stíháno celkem pět osob, některé jsou stíhány pro trestný čin podvodu, další osoby jsou stíhány pro trestný čin podplácení. Jednou ze stíhaných osob je soudce Okresního soudu Litoměřice,“ řekl dozorující státní zástupce Radim Dragoun.

Má jít o Ladislava Jelínka, který už v jiné kauze čelil obžalobě z přijímání úplatků s dalším soudcem Josefem Knotkem. Knotka loni poslal Okresní soud v Novém Jičíně na pět a půl roku do vězení za to, že přijal třicetitisícový úplatek. Jelínkův případ nakonec soud postoupil ke kárnému řízení. To ale zahájeno nebylo, protože usnesení nenabylo právní moci. Státní zástupce totiž podal ve věci soudce Jelínka stížnost, které krajský soud v Hradci Králové vyhověl a usnesení zrušil. Případ se tak vrátil zpátky k jičínskému soudu. „Žádné kárné řízení se tedy proti soudci Jelínkovi nevede a kárná žaloba podána nebyla, když je věc stále v poloze trestního stíhání,“ vysvětlil předseda litoměřického soudu Miroslav Kureš.

Aktuální obvinění Jelínkovu situaci nemění. Obě věci se projednávají samostatně, a jelikož je soudce postaven mimo službu, není podle Kureše na místě řešit opět ani jeho stávající statut dočasně funkce zproštěného soudce.