Z Česka do Nepálu vyrazí další zdravotníci, země se stále otřásá

Praha/Káthmándú - Do Nepálu z Česka vyrazí další letadlo s humanitární pomocí. Letoun poveze také 14 lidí, kteří vystřídají část českého traumatýmu působícího v Nepálu od konce dubna. Vláda totiž rozhodla, že čeští zdravotníci a hasiči budou v zemi pomáhat o dva týdny déle. Nepál postihla od konce dubna už dvě ničivá zemětřesení. Otřesy ale místní zaznamenali i v předchozích hodinách.

Český traumatým za dobu svého působení v Nepálu ošetřil už na 600 lidí. V zemi měl zůstat jen dva týdny, Nepál ale požádal o prodloužení pomoci. „Nepálský krizový štáb a vláda přehodnotily situaci a oficiálně požádaly o to, aby tým mohl prodloužit akci o 10-15 dní,“ uvedla Nicole Zaoralová, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (GŘ HZS ČR).

Pracovníci organizace Člověk v tísni natočili druhé zemětřesení v Nepálu i humanitární pomoc českého traumatýmu. PODÍVEJTE SE:


Video Záběry ze zemětřesením poničeného Nepálu (zdroj: Člověk v tísni)
video

Záběry ze zemětřesením poničeného Nepálu (zdroj: Člověk v tísni)

Vláda Nepálu vyhověla, v noci by do země mělo zamířit letadlo se čtyřmi zdravotníky a deseti hasiči, kteří vystřídají některé své kolegy. „Vláda uvolnila 20 milionů korun, to je zatím dostačující na obě části operace,“ uvedl Luděk Prudil, ředitel odboru operačního řízení, GŘ HZS ČR. Další prodloužení mise ale záchranáři podle Prudila nepředpokládají.

Spolu s posádkou do Nepálu dorazí i nezbytné zásoby a tuny humanitární pomoci. Součástí humanitární zásilky Českého červeného kříže jsou obvazy, chirurgický materiál, injekční jehly a stříkačky, analgetika, antibiotika a další zdravotnické potřeby. Při zpátečním letu bude na palubě k dispozici také 40 sedadel pro případnou evakuaci Čechů nebo jiných občanů ze států Evropské unie, dodal Prudil.

Nepál se stále otřásá

Ničivé zemětřesení zasáhlo Nepál 25. dubna. Dosud zahynulo přes 8 tisíc lidí a zranilo se dalších více než 18 tisíc lidí. Situaci v zemi navíc zkomplikovaly další otřesy, které přišly v úterý a vyžádaly si desítky obětí. A země se otřásá dál. „V noci našeho času tam bylo zemětřesení o síle asi 5 stupňů Richterovy škály,“ uvedl Luděk Prudil, ředitel odboru operačního řízení, GŘ HZS ČR.


Situace v Nepálu je pro místní obyvatele stále kritická. Tisíce lidí spí na ulicích, přestože jejich domovy stojí. Bojí se, že s dalšími otřesy by se na ně mohly zřítit. Obyvatelé si také stěžují na pomalou práci vlády a úřadů. Zásoby jídla a základních potřeb dopravují lidem i americké vrtulníky. Jeden z nich v úterý podle nepálské armády narazil do horského srázu.

K neštěstí došlo v horské oblasti nedaleko hranic s Čínou, kde se našly jeho trosky. U nich byla nalezena tři ohořelá těla. „Pátrání po dalších pokračuje. Vzhledem k tomu, že byla helikoptéra roztříštěna na kusy, není žádná šance, že by nehodu někdo přežil,“ konstatovala
nepálská armáda. Na palubě bylo šest příslušníků americké námořní pěchoty a dva nepálští vojáci.

Mluvčí Pentagonu Steve Warren dříve prohlásil, že stroj vyhodil zásoby rýže a celt v jednom místě a byl na cestě k dalšímu, když s ním velení ztratilo kontakt. Indický vrtulník, který se v době zmizení nacházel poblíž, prý zachytil rádiovou komunikaci z amerického letounu, v níž se mluvilo o možném problému s palivem.

Video Události: Do Nepálu míří další česká pomoc
video

Události: Do Nepálu míří další česká pomoc

Události: Do Nepálu míří další česká pomoc

u 15.05.2015

Tereza Hronová zažila zemětřesení v Nepálu

Do Nepálu Česko vypraví další zdravotníky

Luděk Prudil z Hasičského záchranného sboru ČR: Nepál se stále otřásá