Auto má narozeniny

Berlín - Německý konstruktér Carl Friedrich Benz 29. ledna 1886 získal patent na stroj poháněný spalovacím motorem. Tříkolka, jejíž první exemplář konstruktér dokončil už v říjnu 1885, je ale dodnes považována za první skutečný automobil. Okolí i úřady se zpočátku na Benzův vynález dívaly s nedůvěrou, nakonec se z něj ale stal fenomén, který stál na začátku úplně nového průmyslového odvětví.

Benz vystudoval polytechniku a roku 1883 založil se dvěma obchodníky s bicykly firmu Benz a spol. Věnoval se tedy nejprve jízdním kolům, od kterých to byl jen malý krok k myšlenkách na vůz poháněný motorem. Na vývoji motorů pracoval od konce 70. let 19. století. Na rozdíl od ostatních vynálezců nestvořil cosi jako kočár doplněný motorem, ale zcela nový, Benzem kompletně navržený vůz.

Čtyři roky po tříkolce, které se prodalo několik desítek kusů, přišel i Benz s vozem o čtyřech kolech - pro tříkolovou variantu se ostatně rozhodl proto, že měl problémy s konstrukcí řiditelné přední nápravy. Typ Victoria a jeho nástupce Velo se staly prvními automobily vyráběnými ve velkých počtech - mezi lety 1894 a 1901 jich vzniklo na 1 200 a akciová společnost Benz a spol. se v té době stala největším výrobcem automobilů na světě. Z jejích bran vyjel roku 1895 i první nákladní vůz.  

2 minuty
Reportáž Jana Hreňa
Zdroj: ČT24

Začátkem 20. století se továrna začala potýkat s konkurencí Daimlera a Maybacha. V roce 1903 Benz z továrny odešel, ale ta i nadále nesla jeho jméno. Na automobily však nezanevřel, se synem Eugenem o tři roky později založil firmu Benz-Söhne. Z rodinného podniku odešel roku 1912. V roce 1926, tři roky před smrtí, ještě zažil spojení firmy Benz s Daimlerovým podnikem.

Kachna a Brouk aneb všichni na kola

„Maximální rychlost byla 16 kilometrů v hodině, ovládal se jednoduše dvěma pákami,“ popisuje první automobily na benzin Stefan Weber z Mercedes-Benz Classic Car Center. Takové auto bylo exkluzivním zbožím, které si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Masám automobil počátkem 20. století přiblížil Henry Ford s modelem T, prvním sériově vyráběným autem na dnes běžné lince. Inspiroval se jatkami – a postavil Ameriku na kola.

Evropa se masové motorizace dočkala po druhé světové válce díky autům jako Fiat 500, Citroën 2CV neboli kachně a Volkswagenu Beetle. „Když Američané po válce obhlíželi Brouka a měli možnost ho převzít k výrobě, ohrnovali nad ním nos a řekli, že takové auto nemá šanci. A ono bylo nejprodávanějším autem na světě,“ dodává šéfredaktor magazínu Auto motor a sport Michael Kudela.

Benzovo auto - vládce silnic

Do historie automobilismu promluvili i Češi – právě magazín Auto motor a sport označil jako jeden z nejdůležitějších milníků motorismu Tatru 77. „Do té doby byly automobily navrhovány úplně jiným způsobem. Tady se využil aerodynamický tunel a automobil vypadal revolučně, převratně, předběhl svoji dobu,“ domnívá se Kudela.

Dopředu ale vývoj táhla hlavně drahá a exkluzivní auta – později se pak jejich technologie často prosadila i v lidových vozech. Například nový McLaren teď používá techniku přímo ze závodů. „Základní koncept vychází z Formule 1, auto je tak lehčí a velmi bezpečné,“ potvrdil ředitel McLaren Automotive Sheriff Anthony.

Potomků Benzova vozu dnes po světě jezdí zhruba miliarda a i přes debaty  o elektromobilech nebo vodíkovém pohonu je na silnicích ještě dlouho nic nenahradí.

  • Carl Friedrich Benz zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/63/6261.jpg
  • Volkswagen Beetle autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2284/228310.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
Právě teď

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 37 mminutami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 3 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 4 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 11 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 13 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 14 hhodinami
Načítání...