Komunisté podají návrh na referendum o lisabonské smlouvě

Praha - Komunisté chtějí, aby o lisabonské smlouvě, která má místo neschválené euroústavy nově upravit fungování Evropské unie, rozhodli čeští občané v referendu. Ve sněmovně proto příští týden předloží zákon o jednorázovém referendu k této otázce. Návrh velké šance na úspěch nemá, ostatní politické strany dávají přednost schvalování smlouvy ve sněmovně.

Vládní politici argumentují tím, že nový dokument pouze upravuje již existující smlouvy EU, a není proto zásadním zásahem do suverenity České republiky. ODS ale zároveň chce, aby nová unijní pravidla přezkoumal Ústavní soud. Opoziční ČSSD prosazuje co nejrychlejší schválení smlouvy v parlamentu.

Komunisté podle svého místopředsedy Jiřího Dolejše o lisabonské smlouvě hovořili i na dnešním jednání výkonného výboru ÚV KSČM. Předseda poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik vedení KSČM informoval o tom, že návrh zákona o jednorázovém referendu je připraven a příští týden může být předložen ve sněmovně.

Komunisté lisabonské smlouvě vyčítají mimo jiné to, že údajně vznikla nedemokratickým procesem, nahrává velkým státům a podporuje liberální ekonomický přístup na úkor sociálního. „Jde o další krok ke kapitalistické globalizaci. Nejen ekonomické, ale i politické, na úkor zájmů menších států a pracujících vrstev vůbec,“ uvedl v článku zveřejněném na webových stránkách KSČM předseda strany Vojtěch Filip.

Lisabonská smlouva, která nahrazuje projekt euroústavy zamítnuté v roce 2005 v referendech ve Francii a Nizozemsku, nyní prochází ratifikačním procesem v jednotlivých zemích unie. Česká sněmovna se začala smlouvou zabývat tento týden. Zatím ale nedokončila ani první kolo projednávání. Poslanci KSČM neúspěšně navrhovali, aby sněmovna odložila jednání o smlouvě do doby, než bude mít její oficiální a definitivní, takzvaně konsolidované znění s vyznačením změn.

Lisabonská smlouva začne platit pouze tehdy, pokud ji ratifikují všechny členské státy. Ve většině zemí stačí k ratifikaci souhlas národního parlamentu, referendum se zatím má konat jen v Irsku. V Polsku hrozí zablokováním ratifikace v parlamentu opoziční pravicová strana Právo a spravedlnost, kterou vede bývalý premiér Jaroslav Kaczyński. Ve hře je proto i referendum. Na Slovensku se opozice staví proti ratifikaci v parlamentu na protest proti vládnímu návrhu tiskového zákona.