„Průměrné náklady studenta se pohybují od pěti do sedmi tisíc korun měsíčně. Takové sumy si každá rodina nemůže dovolit platit ze svých příjmů. V systému stavebního spoření přitom peníze jsou,“ řekl bývalý ministr pro místní rozvoj a poslanec ČSSD Radko Martínek. Upozornil ale, že plán nepočítá se zavedením školného na vysokých školách.
Stavební spořitelny návrh vítají. „Vzdělání dětí je pro rodiny stejnou prioritou jako bydlení. Stát by touto formou významně podporoval i vzdělání a přitom by ho to nestálo ani korunu navíc,“ myslí si předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Vojtěch Lukáš.
Úvěry na studium by stavební spořitelny poskytovaly obdobným způsobem jako půjčky na bydlení. Na stejné úrovni by byly i úroky. Spořit za studenta by mohli stejně jako dosud jeho rodiče. Pokud by úvěr získal přímo student, měl by mít možnost odložit splátky do doby, až si bude vydělávat. Ročně by bylo možné si půjčit nejvýše 36 tisíc korun.
Ministerstvo školství s Asociací českých stavebních spořitelen už o podobném plánu jednalo loni. Mladí lidé nebo jejich rodiče by mohli u stavebních spořitelen spořit na studium na vysoké škole, případně si na něj půjčit s nízkým úrokem. Nyní je na programu jednání s ministerstvem financí.