Topolánkovy priority: vyrovnaný rozpočet a růst životní úrovně

Praha - V Hradci Králové jednali občanští demokraté na ideové konferenci. Předseda strany Mirek Topolánek zhodnotil na úvod současnou situaci ve straně. Do příštích voleb chce dosáhnout vyrovnaného veřejného rozpočtu, zvýšení životní úrovně, a tím se dostat mezi prvních deset zemí Evropské unie. Hlavními tématy konference, které se účastnilo zhruba pět set delegátů, byly především daně, zdravotnictví a sociální politika.

Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek zásadně odmítá paušální tvrzení o tom, že ODS ve vládě zrazuje svůj program, neplní sliby a opouští svoji „značku“. „Stále tedy držíme směr, a nic na tom nemění fakt, že kráčíme k cíli za použití některých jiných, nebo modifikovaných prostředků, než jsme si vysnili v čase mimo vládu. Je přece lepší ve vládě prosazovat možná řešení, než snít o těch ideálních v opozici,“ prohlásil Topolánek v úvodu dnešní ideové konference ODS.

V projevu několikrát zopakoval, že cíl, který si ODS vytkla, je důležitější
než prostředky jeho naplňování. „Prostředky můžeme a musíme měnit podle aktuální situace, ale cíl potřebujeme stále vidět před sebou. Nezaměňujme nikdy prostředek a cíl,“ zdůraznil.

ODS bude v daňových úpravách preferovat pro rok 2009 snížení odvodů na sociální pojištění. Na tiskové konferenci po ideové konferenci ODS v Hradci Králové to řekl ministr průmyslu Martin Říman. Daň z příjmů by tak ODS zřejmě zachovala ve stávající výši 15 procent z takzvané superhrubé mzdy.

„Drtivou většinou vystupujících bylo zdůrazněno, že v této fázi je z mnoha důvodů výhodnější provést snížení na straně pojištění,“ řekl Říman. Vyhranil se tak proti názoru Vlastimila Tlustého, který preferoval snížení 15procentní daně na 12,5 procenta.

Podle šéfa poslanců je konference reflexí stávajícího stavu a ujasnění, jak dál. Bude to i začátek formulování našeho programu pro příští volby. Nelze od ní očekávat informace o tom, kam až je ODS schopna ustupovat koaličním partnerům. Výsledkem konference bude příprava volebního programu pro příští volby. Tluchoř odmítl, že by ideová konference měla nastínit, kdo se bude na volebním kongresu ucházet o předsednický post.

Prioritami ODS jsou do budoucna především zavedení školného na vysokých školách a vyrovnané veřejné rozpočty do roku 2014. Do deseti let by se také Česká republika měla dostat mezi prvních deset zemí Evropské unie s nejvyšší životní úrovní.