Ve školních lavicích přibývají boxery a vrhací hvězdice

Praha - Nový školní rok, který začne za dva týdny, by mohl být o něco nebezpečnější než ty předcházející. Ve školách se objevuje stále více zbraní. Děti teď nosí dvakrát tolik boxerů a létajících hvězdic než před čtyřmi lety. Ojediněle se v lavicích objevují i střelné zbraně, nedávno zabavil učitel na jedné z pražských základních škol vzduchovku.

Nebezpečné zbraně zabavují učitelé žákům odjakživa, poslední rok ale případů radikálně přibývá. „Měli jsme tady boxery, vyhazovací nože, kuličkové a vzduchové pistole a objevila se tu i mačeta,“ vypočítává „hračky“ v rukou dětí ředitel pražské základní školy Michal Novák.

„Na prvním stupni skutečně chlapec donesl pistoli, ale bylo to spíš z takového nedorozumění a špatného zajištění u otce. Spíš se s tím chtěl vychloubat,“ dodává ředitelka další školy Marie Zimová.

Výbava školáka

  • boxer
  • vrhací hvězdice
  • vzduchovka
  • kuličkovka
  • mačeta
  • řetěz

Zbraní v lavicích přibývá. Děti nosí hlavně boxery, řetězy a vrhací hvězdice. Nejvyzbrojenější jsou žáci ve velkých školách, kde je pohromadě několik set dětí, a ve velkých městech. Často za to mohou samotní rodiče, kteří nechávají děti trávit volný čas bez jakéhokoli dozoru. Jiní nechávají zbraně volně k dispozici. Ve zkratkovitém jednání je pak mohou použít například labilní děti.

Tragické případy se v českých školách objevují vzácně, před čtyřmi lety ale ve Svitavách 16letý žák ubodal při hodině učitele. Ministerstvo školství vzrůstající čísla sleduje, ale zatím je v klidu. Podle náměstka ministra školství Jindřicha Kitzbergera průzkumy ukazují, že jde o ojedinělé případy. Žádná systémová opatření proto ministerstvo nechystá.

Kromě počtu zbraní ve školách mírně roste i počet fyzických napadení učitelů ze strany žáků. Zatímco v roce 2004 je zaznamenali ve čtyřech procentech škol, letos už to bylo v šesti. Například žák osmé třídy ze školy v Hranicích na dubnové hodině nejdřív urážel učitelku a pak jí dal facku. Stejný měsíc hasiči evakuovali přes 400 lidí ze školy v Lysé nad Labem, kterou žáci zamořili pepřovým sprejem. Devět lidí tehdy skončilo v nemocnici.

Školnímu násilí „vévodí“ USA, Texas povolil zbraně pro učitele

Vzrůstající násilí v učebnách řeší také ve světě. Školní masakry jsou noční můrou nejen pro rodiče, kteří své děti do škol posílají, ale i pro ty, kteří mají za úkol jejich bezpečnost chránit. Narozdíl od Spojených států, kde se odehrává největší počet střeleb ve školách, ale Evropa zatím k povolení zbraní za katedrou nepřistoupila.

Spojené státy jsou v tomto směru průkopníkem. Každý stát se snaží předcházet neštěstím jiným způsobem. V Texasu povolili nošení zbraní učitelům, jinde by rodiče chtěli svěřit zbraň i studentům. Může za to i loňský masakr ve Virginii, který vyděsil svět, když psychicky nemocný jihokorejský student zabil 32 lidí a pak i sebe.

Zatím posledním pokusem je sledování studentů pomocí GPS umístěných v mobilních telefonech. Studentovi v nesnázích tak stačí stisknout nouzový signál a policie vyrazí na pomoc.

Zbraně ve školních lavicích
Zbraně ve školních lavicích