ČSSD chce práci policie přiblížit lidem

Praha - Sociální demokraté na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě představili tři základní body, které by podle nich měly vést ke zlepšení situace u policie. Vadí jim především velký počet mrtvých na silnicích, korupce a vysoká kriminalita. O zlepšení situace budou s ministrem vnitra Ivanem Langerem jednat i samotní policisté. Pokud se situace nezlepší, jsou připraveni koncem září nebo začátkem října i demonstrovat.  

Za důležité považuje ČSSD především udržení zkušených policistů. Mezi další priority patří i nutnost vytvořit zákon o vnitřní bezpečnosti, přiblížení policie a její práce lidem a stabilizace personální situace a odchodů policistů.

„Je zapotřebí dát policistům především motivaci, aby měli chuť pracovat a nebyli znechuceni některými praktikami. Důležitá je i otázka financí, protože policistům se platy zmrazily. Chceme, aby dostávali pravidelně přidáváno. Další motivací by byly i mimořádné odměny,“ informoval stínový ministr vnitra František Bublan.

Sociální demokraté nesouhlasí ani se 150 hodinami přesčasů, které by chtěli přesunout pouze na mimořádné události. Podle Bublana by pak v případě krize měl policista povinnost odsloužit 150 hodin zdarma. Na ostatní činnost by se tato povinnost vztahovat neměla.