Přijdeme o předsednictví? Zainteresovaní lidé se neshodují

Praha – Úvahy o možnosti, že Česko přijde o předsednictví Evropské unii, jsou podle české velvyslankyně u EU Mileny Vicenové neopodstatněné. "Tyto spekulace se odehrávají pouze v médiích a my je důrazně odmítáme," řekla diplomatka. Částečně se k ní přidává také pařížský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd, který sleduje dění z francouzského pohledu. Ačkoli prezident Nicolas Sarkozy podle něj netají své ambice na prodloužení svého vlivu na EU, značná část obav, které panují v Česku, vyplynuly ze špatného překladu článku v listu Le Figaro. Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček ovšem považuje ztrátu předsednictví za možnou. Vinu na ní podle něj nese česká vláda.

Milena Vicenová dnes v Událostech, komentářích zopakovala stanovisko české vlády a diplomatů: „To, že se země pravidelně střídají v šestiměsíčních intervalech, je dáno přímo v primárním právu Evropské unie.“

Vicenová: Sarkozy chce pouze reorganizovat Eurozónu

Úvahy o tom, že bude Francie ovlivňovat dění v EU pomocí Eurozóny, jsou přehnané, domnívá se česká velvyslankyně v Bruselu. Když Sarkozy řekl, že se mají hlavy států Eurozóny pravidelně scházet, šlo podle Vicenové pouze o úvahu o způsobu vedení tohoto ekonomického uskupení. Navíc se prý nejedná o zcela aktuální téma.

„Je to myšlenka, která byla teprve vznesena a teprve se o ní bude diskutovat,“ řekla česká diplomatka. Milena Vicenová dodala, že je přesvědčena, že Česko zvládne předsednictví EU velmi dobře.

Jan Šmíd: Nejde o válku Francie s Českem

Jan Šmíd je ovšem o poznání méně optimistický. Ačkoli je přesvědčen o tom, že se Francouzi nechystají „okrást“ Česko o unijní předsednictví, podotýká, že Evropská unie je se Sarkozym velice spokojena. EU se tak neobává vlády euroskeptiků, ale ztráty mimořádně úspěšného vůdce. Francouzský prezident sám navíc stojí o to zůstat v čele unie delší dobu.

V žádném případě se ale nejedná o pomyslnou válku Francouzů s Čechy, domnívá se Šmíd. Důvodem jsou toliko aktivita a úspěchy prezidenta Sarkozyho. „Sarkozy se osvědčil a zanechal všude impozantní dojem,“ řekl Jan Šmíd.

Hamáček: Za případné fiasko může vláda

Předseda zahraničního výboru české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) se k úvahám o možné ztrátě předsednictví nebo vlivu na Evropskou unii vyjádřuje zdrženlivě. „Nedělal bych unáhlené závěry na základě mediálních spekulací," řekl.

Naznačil ovšem, že jisté riziko ztráty předsednictví hrozí. Důvodem podle něj může být činnost Topolánkovy vlády. Ani tak ale podle Hamáčka nemůže Eurozóna zcela zastínit české předsednictví.

Jan Šmíd
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 43 mminutami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 50 mminutami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 1 hhodinou

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 1 hhodinou

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 8 hhodinami
Načítání...