Dalajlamův program v Praze začne veřejnou přednáškou v Kongresovém centru

Praha - Ode dneška do úterý bude v České republice tibetský duchovní vůdce dalajlama. Přijíždí na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla a Nadace Forum 2000. Na programu má veřejnou přednášku, setkání s Václavem Havlem a se členy poslanecké Skupiny přátel Tibetu. Dalajlamova návštěva je součástí jeho cesty po evropských zemích, kvůli níž byl na neurčito odložen plánovaný summit EU-Čína, který se měl konat v pondělí ve francouzském Lyonu. Právě plánované setkání dalajlamy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym je pravděpodobně hlavním důvodem, proč byl summit zrušen.

Dalajlama měl přijet již na říjnovou konferenci Forum 2000 v Praze, avšak vzhledem ke svému zdravotnímu stavu tehdy na doporučení lékařů připravovanou cestu zrušil. Do Prahy sice přiletí již dnes, ale oficiální program třiasedmdesátiletého držitele Nobelovy ceny za mír začne až v neděli veřejnou přednáškou v pražském Kongresovém centru nazvanou Porozumění: cesta ke štěstí, kde bude odpovídat i na dotazy z publika. V pondělí se sejde s Václavem Havlem a se skupinou protibetsky nakloněných poslanců, mezi nimiž budou předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), šéf zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD), vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) či místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques.

Právě poslanci za nejmenší vládní stranu se v září postarali o rozruch ve sněmovně, když během návštěvy čínské delegace rozvinuli v parlamentních lavicích tibetskou vlajku. Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. O osm let později tam tvrdě potlačila povstání, po němž z vlasti odešel i dalajlama a s exilovou vládou se usídlil v severoindické Dharamsále.

Vedle Prahy dalajlama příští týden zavítá také do Evropského parlamentu, kde se jeho záměrům tradičně dostává podpory, a setká se s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, jehož země v současnosti předsedá Evropské unii. Schůzka je plánována do polského Gdaňsku, kam oba muži přijedou na oslavy 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír polskému exprezidentovi Lechu Walensovi. Právě kvůli tomuto setkání Čína požádala o odložení 11. summitu EU-Čína.

Nenásilný dalajlama kritizován radikálními Tibeťany

Peking je značně citlivý na každé setkání oficiálních představitelů cizích států s dalajlamou i na osočování z porušování lidských práv v tomto himálajském regionu. Tibetský duchovní vůdce je však proslulý zejména nenásilným řešením problémů světa a hlavně svého rodného Tibetu a nikdy se nesnažil dojednat úplnou nezávislost pro Tibet, ale širší autonomii, která by Tibeťanům umožnila svobodně vyznávat vlastní náboženství, kulturu a jazyk. Čína ho ale opakovaně obviňuje z toho, že se snaží Tibet od Číny odtrhnout.

Tibeťané ke svému vůdci chovají velkou úctu, to však neznamená, že ke svému vůdci nejsou kritičtí. Zvláště mezi částí radikálnějších mladých Tibeťanů se rozmáhá netrpělivost, která zatím vyvrcholila letos po násilnostech v Tibetu, které vypukly po 49. výročí od neúspěšného tibetského povstání. Dalajlama několikrát vyzval Tibeťany k ukončení násilí a pohrozil, že pokud se násilnosti vymknou kontrole, odstoupí jako politický předák tibetského lidu. V květnu potom zopakoval, že konání srpnové olympiády v Pekingu má jeho plnou podporu.

Spory, které panují v komunitě Tibeťanů, ukázalo i nedávné jednání tibetských exulantů v Dharamsále. Zatímco starší generace usilovala o pokračování v přístupu střední cesty, mladší Tibeťané chtěli, aby jejich zástupci začali požadovat úplnou nezávislost na Číně. Někteří účastníci setkání volali dokonce po rozpoutání radikálnějších protestů v Tibetu, nakonec ale převážily hlasy stoupenců dalajlamova přístupu.

Dalajlama

(lama - moudrost a ctnost jsou bezbřehé jako oceán - dalaj), občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl rozpoznán za reinkarnaci 13. dalajlamy. Byl vzdělán v buddhismu, ale i v dalších vědách. Duchovním vůdcem Tibetu byl vysvěcen v paláci Potála ve Lhase předčasně v 15 letech, když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny a země potřebovala v čele posvátnou autoritu (čínská armáda vtrhla na tibetské území v říjnu 1950).

  • Kateřina Jacques a Ondřej Liška rozvinuli ve sněmovně tibetskou vlajku. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/430/42922.jpg
  • Demonstrace v Tibetu zdroj: M.O.S.T. http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/133/13261.jpg
  • Dalajlama autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/131/13035.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 6 hhodinami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 6 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 6 hhodinami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 8 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 10 hhodinami
Načítání...