Most při tragédii ve Studénce nesly dřevěné špalíky

Ostrava - Policejní vyšetřovací tým Comenius, který zkoumá důvody zřícení mostu ve Studénce v srpnu 2008, dnes představil nové okolnosti tragédie. Velitel vyšetřovací skupiny mjr. Jiří Jícha předložil fotodokumentaci konstrukce z okamžiků těsně před neštěstím. Je na nich patrné, že mezi nosnou konstrukcí a konstrukcí mostu byly v osudnou chvíli improvizačně umístěny dřevěné podložky. Na definitivní znalecký posudek příčin tragédie ale policie stále čeká.

Policejní tým zkoumá příčiny zřícení mostní konstrukce, do níž pak při průjezdu narazila vlaková souprava. Zahynulo tehdy 8 lidí a 70 bylo zraněno. S největší pravděpodobností došlo při předešlé manipulaci s mostem k narušení statiky celé konstrukce. Podezřelé okolnosti předběžně ukazují na zanedbání pracovníků, kteří stavební úpravy mostu prováděli.

Velitel vyšetřování major Jícha dnes ukázal fotografie pořízené těsně před osudnou událostí. Obrázky zachycují nosnou konstrukci mostu, kterou od zhruba 400 tun železničního přejezdu oddělují dřevěné špalíčky. Ty měly zřejmě sloužit jako podložky k dorovnání vzniklé mezery při manipulaci s mostem. „Už jsem toho viděl hodně, ale tohle ještě ne,“ sdělil Jícha svůj osobní dojem. Podle něj mohly být dřevěné podložky jednou z příčin havárie. Zjištění, týkající se zhruba metrových podložek, zaskočila i firmu ODS - Dopravní stavby Ostrava, která stavby na mostě prováděla. Podle jejího mluvčího Jindřicha Vaňka spadalo podložení mostu do kompetence subdodavatelské firmy. Tou byla společnost Bögl a Krýsl, jejíž dva inženýři jsou zatím jediní obvinění v celé kauze.

Čeká se na posudek znalců ČVUT

Pražská stavební fakulta Českého vysokého učení technického (ČVUT) stále zpracovává znalecký posudek, který by měl s jistotou určit důvody tragédie. K dispozici by jej policie mohla mít začátkem roku 2009. Vyšetřovatelé do té doby nemohou říci více informací, aby spekulacemi nešířili nepodložené či nepravdivé informace.

Nehoda, která se stala 8. srpna, je označována za nejtragičtější za posledních 15 let. Na místě zemřelo šest lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici. Na sedm desítek lidí bylo zraněno. Škoda se pohybuje okolo 180 milionů korun.

Vyšetřovatelé tragédie ve Studénce
Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Část toků v Beskydech hlásí první stupně povodňové aktivity

Na vodních tocích v okolí Beskyd se objevují první stupně povodňové aktivity (SPA), oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Intenzivní srážková činnost v Beskydech a okolí bude pokračovat i během noci. Dá se předpokládat, že SPA mohou dosáhnout i další vodní toky.
před 1 hhodinou

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 3 hhodinami

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 7 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 18 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 19 hhodinami
Načítání...