Senátoři ODS chtějí dát Lisabonskou smlouvu opět k Ústavnímu soudu

Praha - Lisabonská smlouva patrně půjde znovu k Ústavnímu soudu. Část senátorů ODS připravuje další stížnost. Kdy ji dostanou ústavní soudci k projednání, ale závisí na tom, jak se bude Lisabonská smlouva dál schvalovat. Podle teplického senáta Jaroslava Kubery to nebude dříve, než dá Parlament souhlas k ratifikaci dokumentu. Senátor za ODS Petr Pakosta ČT řekl, že prostor pro podání stížnosti bude až po ratifikaci dokumentu. Někteří občanští demokraté dokonce uvažují o tom, že ze strany odejdou podobně jako Václav Klaus, pokud Lisabonská smlouva nakonec české "ano" dostane. Pakosta nevyloučil ani spolupráci s nově vznikajícími euroskeptickými stranami. Smlouva zatím v obou komorách čeká na další projednávání.

Prostor pro podání stížnosti bude podle Pakosty pravděpodobně až po proběhlé ratifikaci dokumentu: „Všechna ostatní podání by musel Ústavní soud hodnotit jako předčasná a v podstatě je odmítnout.“ Ústavní soud se sice Lisabonskou smlouvou již zabýval, ale jen některými jejími částmi. Senátoři tak mohou podat stížnost na jiné články smlouvy nebo i na smlouvu jako celek. „To, že Ústavní soud neshledal Lisabonskou smlouvu v rozporu s českou ústavou, neznamená, že tam rozpor skutečně není. Soud se zabýval jenom okruhy, které Senát v podání uvedl,“ řekl ČT Pakosta.

Na Ústavní soud se chce s Pakostou obrátit například i senátor Jiří Pospíšil (ODS) a zřejmě také další člen ODS Jaroslav Kubera. S dalšími kolegy Pakosta podle svých slov jedná. Pro podání stížnosti je potřeba nejméně 17 senátorů. Senátoři jsou připraveni ji podat pouze v případě, že by smlouva byla přijata: „Víme, že Irům, kteří smlouvu odmítli v referendu, se dnes slibují některé výjimky.“

Jaroslav Kubera řekl České televizi, že se Lisabonská smlouva k Ústavnímu soudu případně dostane až za delší dobu. „V Poslanecké sněmovně na únorové schůzi Lisabonská smlouva nebude, v Senátu také ne,“ uvedl.

Mnohé jeho kolegy senátory a dokonce i spolustraníky z ODS informace o chystané stížnosti zaskočila. „Já jsem dokonce ani neslyšel tady v Senátu, že by se na to někdo chystal,“ nechal se slyšet senátor Tomáš Kladívko (ODS). „Tak to měli podat hned, ne potom. To by se mohlo posílat k Ústavnímu soudu desetkrát,“ není touto myšlenkou nadšen senátor Jiří Dienstbier.

Pakosta: Rozhodnutí Ústavního soudu bylo motivováno politicky

Petr Pakosta:

„Listina základních práv a svobod EU dává prostor k tomu, aby se například revidovaly Benešovy dekrety. “

Úplné znění jedné ze základních smluv EU dostal Senát až v nedávné době. „Když jsme porovnali původní text a nový text, došli jsme k závěru, že tam jsou věci, které znamenají ohrožení i základních občanských práv občanů EU,“ dodal Pakosta. Rozhodnutí Ústavního soudu bylo podle něj hodně motivováno politicky.

Projednávání Lisabonské smlouvy je zatím u ledu. Naposledy diskusi o ní odložil zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. Ten chce, aby poslanci společně s dokumentem reformujícím fungování unie dostali na stůl i upravený jednací řád parlamentu. Jeho dokončení si však vyžádá až několik měsíců.

Podle šéfa sněmovního zahraničního výboru Jana Hamáčka našla ODS do jisté míry zástupný problém, jak hlasování opět oddálit. „Oni to spojili se změnou jednacího řádu, což je debata, kterou vést můžeme, ale tyto dvě věci nemusí být nutně spolu spojeny,“ dodává Hamáček. S prodlužováním diskusí kolem Lisabonské smlouvy nesouhlasí ani zelení.

ODS chce čas na další politická jednání tak, aby rozhodování o Lisabonu nezůstalo v rukou nerozhodnutých nebo nezařazených poslanců. „U mezinárodních smluv je dobré jít do nějakého předvídatelného výsledku. Jít do nějakého bojového hlasování by bylo riskantní a nebylo by to na místě,“ vysvětluje postoj ODS vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Česko je přitom poslední ze zemí evropské sedmadvacítky, které se k Lisabonské smlouvě zatím nevyjádřilo.

Někteří členové ODS v případě nezábránění přijetí Lisabonu zvažují odchod

Zastánci smlouvy tvrdí, že ODS dělá všechno proto, aby schvalování smlouvy oddálila. „Někteří občanští demokraté už se nechali slyšet, že pokud ODS nezabrání přijetí Lisabonské smlouvy, jsou připraveni ze strany odejít. “Tak by to pro mě bylo velmi vážným důvodem k zamyšlení o dalším setrvání v ODS, řekl například poslanec Jan Schwippel. Kromě Schwippela by svůj odchod z ODS zvažoval i další rebel Juraj Raninec, a také poslankyně Alena Páralová.

Naopak senátoři, kteří uvažují o podání Lisabonské smlouvy k Ústavnímu soudu, nevidí svůj krok jako vyjádření neloajality k premiéru Topolánkovi, který ji podepsal. „Pan premiér tu smlouvu jenom převzal a nastává normální ratifikační proces,“ uvedl Kubera.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nakažených žloutenkou typu A přibývá. Ochrání důsledná hygiena a očkování

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Jen v Praze za první pololetí evidují přes 240 případů. Za celý loňský rok jich přitom bylo jen sedmatřicet. Nemoc obvykle začíná příznaky podobnými chřipce, následovat může žloutnutí bělma a pokožky. Chránit se lze důsledným dodržováním osobní hygieny a očkováním.
před 8 hhodinami

Část nemocnic stále řeší následky pátečního výpadku

Přestože se v nemocnicích v pátek kvůli rozsáhlému výpadku dodávek elektřiny spustily záložní zdroje, a nezbytná péče zůstala zajištěná, tak některá zařízení stejně zastavovala neakutní vyšetření na energeticky náročných přístrojích. Nejčastěji šlo o zobrazovací metody. Část pacientů tak dostala náhradní termíny. Rentgenová vyšetření přeplánovali například v Městci. Také v České Lípě posunuli dvěma pacientům vyšetření o několik dní, dalším dvěma dali termín až na konci července. Na pražské Bulovce hledali náhradní termín pro pět pacientů – většina z nich má už po zákroku, ten poslední ho absolvuje koncem tohoto týdne. Jednotky lidí v nejbližší době dostanou nový termín operace také v pražském IKEMu.
před 9 hhodinami

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do penze. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda zakázala používat čínský DeepSeek ve státní správě

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého existuje riziko při ochraně dat uživatelů produktů této společnosti. Po středečním jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Vláda má seznamy českých firem, které dle Ukrajiny porušují protiruské sankce

Vláda má k dispozici seznamy českých firem, které podle Ukrajiny porušují protiruské sankce a dál dodávají své výrobky nebo materiál do Ruska. Úřady získané informace analyzují, konkrétní jména firem ovšem zveřejňovat nebudou. Česko kvůli tomu do nového sankčního balíčku prosazuje přísnější kontroly exportu zboží přes třetí země, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Prezident Petr Pavel bude o možném obcházení sankcí mluvit s premiérem Petrem Fialou a ministryní obrany Janou Černochovou (oba ODS).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
před 13 hhodinami

Oznámení o zvýšení penze už nebude chodit poštou

Lidé, kteří pobírají starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, už nebudou informace o jeho navýšení dostávat poštou. Místo dopisu najdou údaje o valorizaci své penze na portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) po přihlášení či ve své datové schránce, pokud ji mají. Kdyby dál stáli o zasílání dopisu, budou o něj muset úřad požádat, a to do konce září. Osoby pod 70 let pak budou muset poštovné také uhradit.
před 13 hhodinami
Načítání...