O víkendech pojede do Lednice historický vůz i vlakové taxi

Brno - Cestující budou mít od 11. dubna každý víkend a o svátcích možnost svézt se mezi Brnem, Břeclaví a Lednicí vlakem, jehož součástí bude historický motorový vůz řady M131 z 50. let minulého století, kterému se přezdívá Hurvínek. Při dostatečném počtu zájemců lze objednat tento vlak i jako "vlakové taxi" mezi Lednicí a Břeclaví, případně Lednicí a Valticemi, informovala mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Loni podle mluvčího ČD Ondřeje Kubaly cestovalo historickými motoráčky asi 14 600 cestujících. Vlakové taxi je letošní novinkou stejně jako trasa vedoucí z Brna. „Rádi bychom takto přilákali do historických vlaků na tuto už skoro opuštěnou trať další cestující z jihomoravské metropole,“ uvedl.

Vlak s historickým vozem z Brna bude vyjíždět každou sobotu, neděli a svátek až do 28. září vždy v 8:40 a za hodinu a deset minut bude v Břeclavi. Souprava poté třikrát absolvuje trasu z Lednice do Břeclavi a zpět, odpoledne se pak vypraví na zpáteční cestu z Břeclavi do Brna.

Podle Šubové ve všech těchto vlacích platí speciální jízdné a neplatí tam běžný tarif Českých drah ani jiné výhody ČD. Jednosměrná jízdenka z Brna do Břeclavi stojí 80 korun, až do Lednice ještě o deset korun více. Zpáteční z Břeclavi do Brna stojí 140 korun, z Lednice do Brna 165 korun. Děti, studenti a důchodci zaplatí polovinu.

O víkendech a svátcích, v době, kdy bude stát vlaková souprava v Lednici, budou si lidé jízdu s ní moci objednat jako takzvané vlakové taxi, a to ve dvou časech. „Taxi bude vypraveno v jednom směru v případě objednávky a zaplacení alespoň 40 jízdenek za cenu 45 korun, a to na dvou trasách, ze stanice Valtice-město do Lednice anebo z Břeclavi do Lednice,“ uvedla Šubová s tím, že taxi je ale nutné objednat alespoň den dopředu.

Cestu motoráčkem si lze objednat i mimo pravidelný jízdní řád, a to v pracovní dny kdykoliv v roce mimo prázdninových měsíců a září, vždy s odjezdem z Brna do Lednice v 8:40 a s návratem z Lednice do Brna v 15:37. Takový vlak si lidé v minimálním počtu 40 osob musí objednat čtrnáct dní předem.