Pylové alergie jsou v plném proudu, úlevu přinese déšť

Praha - Rychlý nástup jara a letní teploty nedají alergologům vydechnout. Rozkvetlé stromy a další vegetace produkují nebývalé množství pylu a ordinace jsou už dva týdny plné kýchajících a slzících lidí. Žlutá oblaka pylu se valí z polí, zahrad a nejvíc z lesů. Vidět jsou i na autech. Dočasnou úlevu může přinést jen déšť, objevit by se mohl už zítra.

Pacienty každoročně trápí především dýchací potíže, kašel a silná rýma. „Květiny, které kvetou dříve, začaly kvést později. Urychlil se naopak nástup těch, které kvetou v pozdějším období. Došlo tak k souběhu kvetení rostlin, které jindy souběžně nekvetou,“ informoval fenolog ČHMÚ Praha Jan David Retschläger.

Na polích jde do květu řepka, na zahradách odkvétají třešně a švestky a rozkvétají jabloně. Z lesa se snáší pyl z dubů, habrů, břízy, javoru a modřínu. Od středních poloh začínají kvést smrky a borovice. Jejich hlavní čas podle fenologů ale ještě přijde. „Pyly, zejména jehličnanů, putují na dosti velké vzdálenosti. Pyl z borovic, se kterým se u nás setkáme, většinou pochází z Alp,“ upřesnil Retschläger. Další krizové období čeká alergiky v době, kdy rozkvetou luční trávy.

Pampelišky
Pampelišky