Eurovolby pokračují, k urnám míří další Evropané

Praha - Po noční přestávce dnes v Česku pokračovaly volby do Evropského parlamentu. Lidé mohli až do 14 hodin rozhodnout o tom, kdo z našich politiků obsadí 22 českých eurokřesel. K volebním urnám v sobotu míří i další Evropané. Volí se také na Slovensku, na Kypru, na Maltě, v Itálii a v Lotyšsku. Na výsledky hlasování si ale lidé budou muset počkat až do pondělka. Volební komisaři budou moci hlasy začít sčítat až v neděli po 22:00, kdy skončí hlasování ve zbývajících zemích EU.

O slovenských 13 křesel se uchází téměř dvě stovky kandidátů ze 17 politických stran. Mdlá kampaň a apatická politická atmosféra by mohla znamenat, že Slováci budou zemí s nejnižší volební účastí. Odborníci se shodují na tom, že výsledky mohou vzhledem k předpokládané účasti překvapit. Do europarlamentu by se tak mohli dostat i kandidáti z politických stran, které ve slovenském parlamentu zastoupení nemají. Podle posledního květnového průzkumu mají uspět všechny parlamentní strany v čele se Směrem-sociální demokracií (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

K urnám míří i více než 50 milionů Italů, kteří budou v sobotu a v neděli volit 72 členů Evropského parlamentu. Předpokládá se, že volební účast bude tradičně vysoká. Největší šance bude mít nepochybně pravicová strana Lid svobody italského premiéra Silvia Berlusconiho. Kolem jeho osoby a na úkor evropských témat se rovněž točila celá předvolební kampaň. Kandiduje celkem 16 politických subjektů včetně velmi malých stran. Zároveň s volbami do EP se v italských obcích a provinciích uskuteční volby obecních rad.