Z Plzně do Německa jezdí nové dieselové lokomotivy

Plzeň – Nové dieselové lokomotivy přezdívané Herkules začaly v neděli pravidelně jezdit v čele rychlíků mezi Plzní a bavorským pohraničním městem Furth im Wald. První český strojvedoucí jedoucí bez dozoru na stroji, který jeho výrobce Siemens označuje jako ER20, vyjel v jedenáct hodin dopoledne na rychlíku 354 Franz Kafka do Mnichova. Dvanáct lokomotiv, které si České dráhy pronajímají od Arrivy, jež je provozuje v Německu, se objevuje na dvou párech rychlíků z Plzně do Německa a zpět. Lokomotivy na nich jezdí bez přepřahu do Schwandorfu, strojvedoucí se střídají ve stanici Furth im Wald.

„Od 1. do 13. června proběhl zácvik a zkoušky dvanácti strojvedoucích z plzeňského depa na lokomotivě typu ER20 řady 223 provozované společností Arriva,“ uvedla vrchní přednostka plzeňského depa Květuše Skřivanová. Strojvedoucí už od února absolvovali intenzivní kurz němčiny. Následovala teoretická část a jízdní výcvik zakončený doplňkovou zkouškou způsobilosti pro obsluhu a řízení německé lokomotivy. Během zkušebního provozu se Herkulesy objevovaly na jiných spojích než nyní, a byly tak k vidění i v čele rychlíků tvořených z vozů Německých drah.

Strojvedoucí Herkulesů museli absolvovat kurz technické němčiny. „Kdyby byl případ nouze nebo poruchy, potřebujeme se domluvit například s německým výpravčím nebo s dispečerem,“ uvedl jeden z dvanácti strojvedoucích, kteří budou s novými lokomotivami jezdit. Všichni při zácviku najezdili přes 300 kilometrů. Čeští strojvedoucí vystupují z lokomotiv, které jezdí přímo až do Schwandorfu, ve Furthu. Odtamtud je vozba rychlíku již záležitostí Arrivy a jejích strojvedoucích.

Video Reportáž Miroslavy Vildové
video

Reportáž Miroslavy Vildové

Od loňského prosince si České dráhy pronajímají také další moderní lokomotivy od Siemensu, elektrické univerzální stroje typu ES64U4c známé jako Taurus. Objevují se v čele vlaků Eurocity mezi Vídní a Prahou nebo Brnem a také na Eurocity, rychlících i spěšných vlacích mezi Lincem a Českými Budějovicemi.

Siemens ER20 Herkules

Herkules je čtyřnápravová lokomotiva stavěná pro evropský rozchod 1 435 milimetrů na maximální rychlost 140 kilometrů v hodině. Nejvíce strojů, celkem stovku, mají Rakouské spolkové dráhy ÖBB. Stroj má hmotnost 80 tun, délku 19,3 metru a šířku 2,87 metru.

Mezi Plzní a Schwandorfem jezdí od 14. června Herkulesy v čele vlaků R 354 (odj. z Plzně na Furth v 11:00), R 355 (příj. do Plzně ve 12:57), R 356 (odj. v 19:00) a R 357 (příj. ve 20:57). Všechny tyto rychlíky jezdí z Prahy do Mnichova a zpět. Na vlacích do Norimberku jsou nadále k vidění „Brejlovci“ Českých drah.