Program dobrovolných návratů už cizince příliš neláká

Plzeň – Druhé kolo programu dobrovolných návratů pro cizince bez práce zatím vázne. Cizinci ho využívají málo, a proto ministerstvo připravuje zcela novou legislativu, která razantně změní postavení pracujících cizinců u nás. Boj za práva cizinců se v tuto chvíli mění hlavně v souboj s nepoctivými pracovními agenturami. Ty totiž z migrace cizinců těžily a teď se pokoušejí udržet si svou dominanci nad zahraničními dělníky i nadále. Ministerstvo proto věří, že když souboj s agenturami vyhraje, situace cizinců se okamžitě zlepší.

„Je to novodobé otrokářství, které těží z neznalosti cizinců, co se týče smluv,“ zdůrazňuje Markéta Němcová z Centra pro podporu integrace cizinců v Plzni. Ministerstvo vnitra proto začalo cizince vzdělávat tak, aby se mohli snadněji domáhat svých práv. V každém kraji vzniká jedno podpůrné centrum. První čtyři už v zemi fungují - nejdál je zatím pobočka v Plzni. „Snažíme se pořádat pro ně kurzy českého jazyka nebo sociokulturní kurzy, kde se naučí orientovat se v České republice,“ vysvětluje Zuzana Sermešová z plzeňského centra.

Cizinci si chodí pro rady všeho druhu, ale nejčastěji řeší chudobu, nezaměstnanost a ztrátu bydlení. Častým problémem jsou také těhotné matky, které nemají prostředky na návrat do vlasti. 

2 minuty
Reportáž Karla Vovesného
Zdroj: ČT24

Cizinci často nemají na úhradu správního poplatku

Program dobrovolných návratů po dobrém startu ve druhé fázi uvízl na mrtvém bodě. Na rozdíl od první části je teď program sice úředně benevolentnější, ale na druhou stranu si cizinci nově musí připlatit. „Musí zaplatit správní poplatek ve výši 1 000 korun, a v momentě, kdy se ocitají v této situaci, tak je to pro ně problém,“ domnívá se Aneta Šlajerová, která také pracuje v plzeňském centru. 

Celý projekt spustilo ministerstvo 16. února a měl snížit riziko kriminality, které souvisí s nelegálním pobytem nezaměstnaných cizinců. V první fázi, která byla ukončena 24. července, dostávali cizinci 500 eur do začátku. Přihlásit se mohlo maximálně 2 000 cizinců. Náklady na první část projektu ministerstvo vyčíslilo na 60,2 milionu korun. Ke 24. červenci se přihlásilo 1 871 cizinců, kteří v ČR přišli o práci. Nejvíce z nich bylo z Mongolska - 1 220. Druhou pozici s počtem 287 obsadili občané Uzbekistánu a třetí Vietnamci, kterých požádalo o bezplatnou letenku 239.

Cizinci u strojů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 43 mminutami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 50 mminutami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 1 hhodinou

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 1 hhodinou

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 8 hhodinami
Načítání...