Varování o povodních by lidé mohli dostávat smskami

Praha - Informace o tom, kde hrozí povodně či podobné nebezpečí, by lidé v ohrožených oblastech mohli dostávat pomocí SMS zpráv. Počítá s tím jednotný systém varování, který by v České republice mohl být zavedený do roku 2012. Jeho pořízení by stálo deset až patnáct miliard korun. V některých obcích už tento systém varování funguje, například v Chrudimi. Zájemci se musí zaregistrovat.

Varovný systém by měl komunikovat s mobilními operátory. Jelikož operátoři dokáží přesně určit, kde se konkrétní mobil nachází, lze na něj v případě, že je v ohrožené oblasti, poslat sms s varováním nebo pokyny, jak se zachovat. Zprávu by stejně tak mohli dostat lidé mířící do ohrožené oblasti, nebo lidé, kteří se v ní pravidelně vyskytují, třeba chataři. Systém je ale nutné upravit tak, aby nemohlo docházet ke shromažďování informací o pohybu lidí.

Varování pomocí SMS zpráv má být součástí jednotného systému varování. Spočívá v tom, že všechny obce, města, kraje, ale také policie, hasiči a záchranná služba by byli vybaveni stejným počítačovým softwarem. Ten by zpracovával údaje Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a byl by schopen vyhodnotit meteorologickou situaci. Pokud by některé oblasti hrozilo nebezpečí, dokázal by varovat starosty i záchranáře v konkrétní oblasti. Sám by dokázal vyhodnotit stupeň ohrožení a starosty by informoval o tom, co mají v dané situaci dělat. „Pomohlo by jim to v rozhodování, protože vím, že mnohdy váhají, co by vlastně měli dělat. Jednají podle selského rozumu. Často váhají, zda to které opatření pak budou mít z čeho zaplatit,“ řekl poslanec Tomáš Úlehla (ODS), který chce tento záměr předložit po volbách jako zákon.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Nový systém ale kritizují někteří odborníci. Navrhují, aby ve vytipovaných oblastech byly srážkoměry a hladiny řek hlídaly měřiče. Meteorologové také prosazují, aby v záplavových oblastech byly povodňové hlídky.

Meteorologové chtějí víc využít Český rozhlas

Opatření kvůli povodním z přívalových srážek, takzvaným bleskovým, přijme i ČHMÚ. Například výstrahy se nebudou vydávat pro kraje, jako je to nyní, ale pro jednotlivé okresy. Zvýší se také frekvence počítání kumulativních radarových srážek z hodiny na 15 minut. Pokud jde o informování obyvatel, chce ČHMÚ více využívat Českého rozhlasu. Měl by také spustit nový web, který bude lépe přístupný z mobilů. Všichni občané by také měli být proškoleni, aby věděli, co mají dělat, pokud budou zasaženi povodní.