Při autonehodě u Ostravy zemřeli dva lidé

Stará Ves nad Ondřejnicí - Při srážce nákladního auta se sanitkou u Staré Vsi nad Ondřejnicí nedaleko Ostravy dnes zemřeli dva lidé. Potvrzení jsou nejméně další dva zranění. Silnice I/58 byla opět otevřena v poledne, předtím téměř sedm hodin policisté odkláněli dopravu. Nehoda se stala ve směru na Mošnov. Sanitka právě převážela dvě pacientky z Karviné do Prahy na vyšetření, cestovali v ní také dva řidiči, kteří se měli během cesty vystřídat. Právě v sanitce jeli oba lidé, kteří zemřeli, další dva v ní utrpěli zranění. Na místě zasahovaly tři hasičské jednotky. Řidič kamionu, pravděpodobný viník, měl už na kontě 12 trestných bodů a neměl platný řidičák.

Nehoda se stala na cestě ze Staré Vsi nad Ondřejnicí do Mošnova. „Trosky aut, střepy – všechno je rozházené po okolí, po cestě,“ popsala situaci na místě mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Řidiče kamionu policisté obvinili z ublížení na zdraví a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Hrozí mu trest odnětí svobody až do výše 10 let. Podle obvinění sedmačtyřicetiletý muž předjížděl v nepřehledném úseku, před vrcholem stoupání a pravotočivou zatáčkou. „Ohrozil nejen protijedoucího řidiče, ale i ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedla mluvčí.

Obětí nehody se stal sedmatřicetiletý muž, který seděl na sedadle spolujezdce,„ vysvětlila Holčáková. Jeho pětatřicetiletý kolega utrpěl poranění hlavy a mozku, páteře a hrudníku. Sanitka převážela dvě starší ženy. “Třiašedesátiletá žena utrpěla poranění krční páteře a zhmožděniny. Lékař nevyloučil možné zranění břicha," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. O deset let mladší převážená pacientka zemřela ještě před příjezdem záchranářů.

Video Reportáž Kristiny Kačmarské
video

Reportáž Kristiny Kačmarské

„Je to hrůza. Možná jsem špatně předjížděl. Ale mohli jsme se vyhnout. On se mi ale začal tlačit do mého pruhu, kam jsem se chtěl zpátky zařadit,“ uvedl řidič kamionu. Dechová zkouška u něj byla negativní.

Podle policie nasbíral sedmačtyřicetiletý řidič kamionu od roku 2007 celkem 18 bodů za přestupky v dopravě. Některé mu ale už byly odmazány. „Dvakrát telefonoval při řízení, opakovaně překračoval rychlost, zavinil nehodu či jezdil bez dětské sedačky,“ vyjmenovala mluvčí policie. „V současnosti už není držitelem příslušného řidičského oprávnění k řízení nákladního vozidla,“ dodala Holčáková. Přesto dál usedal za volant.

Během noci a rána se staly i další vážné nehody. U Starého Jičína se na silnici I/48 srazil autobus s osobním autem a silnice byla od půl třetí v noci až do pěti ráno průjezdná pouze jedním jízdním pruhem. Kvůli havárii kamionu u obce Bílá byla od pěti do půl osmé zcela uzavřena i silnice I/56. Dopoledne musela policie uzavřít silnici I/7 u Chomutova, protože také tam havaroval kamion.