Lídři stran se shodli, důvěra Fischerovi je formalitou

Praha - Premiér Jan Fischer se dnes s představiteli demokratických parlamentních stran shodl na podpoře svého kabinetu. Lídři stran veskrze souhlasí s tím, že pokračování úřednické vlády je v současnosti jedinou exekutivní možností. ODS i ČSSD podle slov svých předsedů požadují od Fischerovy vlády pouze nadstranická témata, která nepředstavují možný ideologický střet ve sněmovně a zároveň jejich řešení vyžaduje brzké projednání. Premiér Fischer je připraven předstoupit na první sněmovní schůzi před poslance s programovým prohlášením.

„Vláda chce pro zbytek svého působení připravit program nejen zodpovědný, ale i střízlivý a konzistentní, který bude tuto zemi spíše spojovat než rozdělovat… Jsem připraven na příští schůzi Poslanecké sněmovny před ni předstoupit s programovými prioritami vlády a s přehledem legislativních návrhů, které chce vláda ve zbývajícím období předložit,“ konstatoval po schůzce Fischer.

Jiří Paroubek:

0„Když jsme zjistili, že není možné, aby se uskutečnily předčasné volby do Poslanecké sněmovny, je úřednická vláda, která není ani levicová, ani pravicová, jedinou možnou alternativou, proto ji budeme podporovat nebo tolerovat, jak chcete.“

Video Brífink po setkání premiéra s politiky
video

Brífink po setkání premiéra s politiky

Brífink po setkání premiéra s politiky

tk 11:30, 09.10.2009

Reportáž Olgy Málkové

Předseda občanských demokratů nevidí pro současnou situaci jinou alternativu, proto považuje vyslovení důvěry za formalitu. „Kdyby proběhlo ve sněmovně regulérní hlasování o důvěře, je tam, teď budu trochu žertovat, velké riziko, že by ji nakonec tato jediná alternativa nemusela dostat,“ řekl Topolánek. Podle Topolánka bude faktickým hlasováním, které ukáže důvěru kabinetu ve sněmovně, schvalování státního rozpočtu na rok 2010 s plánovaným deficitem asi 163 miliard korun.

Podle Paroubka je zřejmé, že vláda nemůže prosazovat dílčí zájmy různě ideologicky zaměřených stran. Proto prý ČSSD požaduje od vlády pouze nadstranická a kompromisní opatření. S podporou sociálních demokratů ale může až do vzniku politické vlády premiér Jan Fischer počítat.

Karel Schwarzenberg (TOP 09):

0„My politici bychom měli být velice zdrženliví v pokusech ovlivňovat Fischerovu vládu, nýbrž měli bychom ji nechat pracovat.“

Mezi stěžejní programová témata, která doporučuje ústy místopředsedkyně Michaely Šojdrové KDU-ČSL, patří boj proti korupci, omezení hazardu a opatření na podporu rodin. Podle předsedy SZ Ondřeje Lišky by vláda měla bojovat za zprůhlednění hospodaření politických stran, zcela v její gesci je dokončení různých tendrů a privatizací. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zase zdůraznil, že je třeba začít diskutovat o úsporných opatřeních kvůli stabilizaci rozpočtu na rok 2011.

Odpověď na otázku, kdo z Fischerova týmu skončí, jednání nepřineslo. Politici totiž žádné změny premiérovi nenavrhli. Fischer je přesto chystá a chce při nich přihlédnout hlavně k tomu, jak se jednotlivým ministrům dosud dařilo. Sám Fischer ale zdůraznil, že nepůjde o nějaké rozsáhlé změny.

Na závěr zhruba 90minutové schůzky přišla řeč i na příštího českého eurokomisaře. Jeho jméno by chtěl premiér oznámit do 14 dnů, na úterní schůzce v Bruselu se Fischer dozví, do kdy bude Evropská komise žádat konkrétní jméno.