„Vláda chce pro zbytek svého působení připravit program nejen zodpovědný, ale i střízlivý a konzistentní, který bude tuto zemi spíše spojovat než rozdělovat… Jsem připraven na příští schůzi Poslanecké sněmovny před ni předstoupit s programovými prioritami vlády a s přehledem legislativních návrhů, které chce vláda ve zbývajícím období předložit,“ konstatoval po schůzce Fischer.
Jiří Paroubek:
„Když jsme zjistili, že není možné, aby se uskutečnily předčasné volby do Poslanecké sněmovny, je úřednická vláda, která není ani levicová, ani pravicová, jedinou možnou alternativou, proto ji budeme podporovat nebo tolerovat, jak chcete.“

Brífink po setkání premiéra s politiky
Brífink po setkání premiéra s politiky
tk 11:30, 09.10.2009
Reportáž Olgy Málkové
Předseda občanských demokratů nevidí pro současnou situaci jinou alternativu, proto považuje vyslovení důvěry za formalitu. „Kdyby proběhlo ve sněmovně regulérní hlasování o důvěře, je tam, teď budu trochu žertovat, velké riziko, že by ji nakonec tato jediná alternativa nemusela dostat,“ řekl Topolánek. Podle Topolánka bude faktickým hlasováním, které ukáže důvěru kabinetu ve sněmovně, schvalování státního rozpočtu na rok 2010 s plánovaným deficitem asi 163 miliard korun.
Podle Paroubka je zřejmé, že vláda nemůže prosazovat dílčí zájmy různě ideologicky zaměřených stran. Proto prý ČSSD požaduje od vlády pouze nadstranická a kompromisní opatření. S podporou sociálních demokratů ale může až do vzniku politické vlády premiér Jan Fischer počítat.
Karel Schwarzenberg (TOP 09):
„My politici bychom měli být velice zdrženliví v pokusech ovlivňovat Fischerovu vládu, nýbrž měli bychom ji nechat pracovat.“
Mezi stěžejní programová témata, která doporučuje ústy místopředsedkyně Michaely Šojdrové KDU-ČSL, patří boj proti korupci, omezení hazardu a opatření na podporu rodin. Podle předsedy SZ Ondřeje Lišky by vláda měla bojovat za zprůhlednění hospodaření politických stran, zcela v její gesci je dokončení různých tendrů a privatizací. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zase zdůraznil, že je třeba začít diskutovat o úsporných opatřeních kvůli stabilizaci rozpočtu na rok 2011.
Odpověď na otázku, kdo z Fischerova týmu skončí, jednání nepřineslo. Politici totiž žádné změny premiérovi nenavrhli. Fischer je přesto chystá a chce při nich přihlédnout hlavně k tomu, jak se jednotlivým ministrům dosud dařilo. Sám Fischer ale zdůraznil, že nepůjde o nějaké rozsáhlé změny.
Na závěr zhruba 90minutové schůzky přišla řeč i na příštího českého eurokomisaře. Jeho jméno by chtěl premiér oznámit do 14 dnů, na úterní schůzce v Bruselu se Fischer dozví, do kdy bude Evropská komise žádat konkrétní jméno.