Onderka: Paroubek zůstane i nadále poslancem

Praha – Brněnský primátor a místopředseda ČSSD Roman Onderka by rád rozšířil Bohumínské usnesení, které zakazuje sociálním demokratům na vládní úrovni spolupracovat s komunisty. Uvedl to včera deník Právo. Usnesení by se mohlo rozšířit i třeba na spolupráci v rámci krajů. Sociální demokracie by se podle Onderky měla po letošních parlamentních volbách a odchodu jejího předsedy Jiřího Paroubka především jasně definovat. Paroubek podle informací z Lidového domu zůstane poslancem Parlamentu České republiky.

„Moje výzva je dlouhodobá, když jsem kandidoval na místopředsedu sociální demokracie, tak jsem o této věci mluvil dokonce i ve svém nominačním programu,“ prohlásil Onderka. Důležité je, aby se nyní strana definovala – programově i vnitřně, ve vztahu ke stanovám. „Šance tu je nejen kvůli Paroubkově odchodu, ale i kvůli tomu, jak sociální demokraté dopadli ve volbách,“ míní Onderka.

Roman Onderka:

„KSČM deklaruje vystoupení z NATO a po roce 1989 se prakticky nereformovala. Není stranou, s níž by měla sociální demokracie spolupracovat na vládní nebo komunální úrovni.“

Video Rozhovor s Romanem Onderkou
video

Rozhovor s Romanem Onderkou

Například hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas ale považuje spolupráci s komunisty v kraji za konstruktivní a Onderkův návrh označil za „cestu do pekel“. „Rozhodovat o usneseních bude sjezd ČSSD, pan Palas není strana,“ podotkl Onderka.

ODS v Brně nedávno opustila koalici s ČSSD. Podle Onderky se ale sociální demokraté v izolaci nenacházejí. „Myslím si, že ODS má strach z komunálních voleb, a proto odešla z této koalice, aby měla větší prostor kritizovat,“ řekl brněnský primátor.