Opencard snadno prozradí osobní údaje

Praha – Opencard má mezeru v zabezpečení. Přijít o své osobní údaje mohou majitelé karty, kteří ji používají jako průkaz v pražské městské knihovně, upozornila nevládní organizace Juridicum Remedium. Stačí se přiblížit na vzdálenost patnácti centimetrů a speciální čtečkou zjistit číslo, jímž se majitel karty přihlašuje na svůj knihovní účet. Část takových účtů totiž není chráněna heslem, cesta k získání cizích údajů a jejich případnému zneužití je tak volná.

„Lze získat údaje, jako je jméno, příjmení, titul, adresa, e-mail, telefonní číslo, číslo občanského průkazu a podobně,“ shrnul Filip Pospíšil z organizace Juridicum Remedium.

S osobními údaji se obchoduje na internetu, lze za ně získat i stovky korun. Zájem o ně mají například firmy, které nabízejí své zboží po telefonu nebo poštou.

Město se přitom snaží Opencard co nejvíce rozšířit. Jako nosiče předplatních jízdenek na MHD ji od příští neděle budou muset používat děti a studenti. I ti ji potom mohou začít využívat jako čtenářský průkaz. Městská knihovna chystá podle mluvčí Lenky Hanzlíkové zvláštní opatření, která by měla snížit riziko úniku osobních údajů.

Představitelé samotného projektu Opencard k problému přistupují s menším nadšením. „Rád bych upozornil všechny čtenáře městské knihovny, aby si svůj účet chránili heslem. V ten moment se nikdo k žádným osobním údajům nedostane,“ sdělil mluvčí projektu Martin Opatrný. „Pečlivě sledujeme vývoj v oblasti IT technologií, abychom na případná rizika byli schopni reagovat,“ dodal.

Vedle hesel je možné zabezpečit Opencard před krádeží identifikačního čísla alobalem. Přes něj ke kartě podle odborníků čtečka nepronikne.