ČSSD vzala zpět žalobu na Kubiceho

Praha - ČSSD vzala zpět žalobu na exšéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho (ÚOOZ) a ministerstvo vnitra. Sociální demokracie tvrdila, že tzv. Kubiceho zpráva, zveřejněná před volbami v roce 2006, ji poškodila - a za to žádala odškodné milion korun a omluvu. K dnešnímu nařízenému jednání se nedostavila ani jedna ze stran sporu. ČSSD oznámila pražskému městskému soudu, že bere žalobu zpět, a to písemně. Kubice i vnitro s tím souhlasí. Soud řízení zastaví. Sociální demokracie nicméně trvá na tom, že ji dokument poškodil.

ČSSD v dopise důvody stažení žaloby neuvedla. Žádost podepsal místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Kubice řekl ČT, že počítal s tím, že soud vyhraje, nicméně ho rozhodnutí ČSSD příjemně překvapilo, protože čekání na soud už bylo zdlouhavé.

Sociální demokraté ke stažení žaloby podle Sobotky přistoupili na radu právních zástupců - žaloba prý nyní ztratila smysl. Odpoledne pak bývalý předseda Jiří Paroubek rozeslal tiskové oznámení s tím, že o stažení žaloby rozhodl ještě on, když byl ve funkci.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek:

„Po čtyřech letech, kdy jsme se nedobrali žádného výsledku, tak celá ta věc ztrácí smysl, vlivem průtahů a chyb, ke kterým došlo, tak do této chvíle nemáme žádný výsledek,“ uvedl Zaorálek v ČT s tím, že by byl rád, aby do budoucna soudy v podobných kauzách rozhodly třeba ve lhůtě dvou měsíců. Podle Zaorálka je největší problém, že po takové době si už polovina lidí nepamatuje, o co v kauze šlo a tím pádem je očištění dobrého jména problematické. Soudní řízení v této věci označil jako nefunkční; podle něj soud selhal.

Kubiceho zpráva, která se dostala na veřejnost krátce před parlamentními volbami v roce 2006, hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst. Sociální demokracie v žalobě požadovala finanční zadostiučinění a omluvu za to, že stát a Kubice podle právníků strany obvinili sociální demokracii z propojení s organizovaným zločinem a z ovlivňování policejního vyšetřování. Obvinění obsažená v Kubiceho zprávě přitom podle právníků vycházela z neověřených údajů. Kubiceho zpráva podle nich obsahuje řadu nepravdivých a urážlivých informací.

Jan Kubice:

„Vysvětluji si to tak, že strana sociálnědemokratická pochopila, že ta žaloba je nicotná.“ O záměru ČSSD podle svých slov nevěděl. „Předpokládal jsem, že tuhle část zase vyhraji. Tohle mě mile překvapilo,“ uvedl.

Poprvé soud žalobu ČSSD zamítl

Pražský městský soud loni v únoru žalobu zamítl. Soudce Jaromír Jirsa tehdy řekl, že veřejná část dokumentu hovoří o státu nebo státní správě, neveřejná část pak jmenuje konkrétní lidi. I kdyby se prokázalo, že informace z Kubiceho zprávy nebyly pravdivé, nemohly údaje poškodit sociální demokracii, protože se o ní dokument vůbec nezmiňuje, uvedl Jirsa loni v únoru. Kubice podle zrušeného verdiktu při sestavování zprávy neporušil zákon o policii a navíc se neprokázalo, kdo zprávu zveřejnil. Jirsa tehdy také připomněl, že Kubice nebyl kvůli události trestně ani disciplinárně potrestán.

ČSSD se proti verdiktu odvolala a vznesla námitku podjatosti. Sociálním demokratům se nelíbilo, že se ještě před projednáním žaloby, v listopadu 2008, Jirsa účastnil společně s Kubicem diskuse se studenty na Vysoké škole ekonomické v Praze. Na diskusi se hovořilo i o Kubiceho zprávě. Jirsa tehdy na úvod svého příspěvku za smíchu studentů řekl, že neví, zda by neměl vyslovit svou podjatost a odejít, protože bude rozhodovat spor týkající se Kubiceho zprávy. Vrchní soud podle serveru Aktuálně.cz přímo neoznačil Jirsu za podjatého, ale měl za to, že fakt, že na konferenci s Kubicem byl a že slyšel jeho názory, mohlo u ČSSD vyvolat obavy, že podjatý je. Aby odstranil všechny pochybnosti o nepodjatosti soudce, vrchní soud Jirsovi spor odebral a únorový verdikt zrušil. Kvůli účasti na debatě se studenty dostal Jirsa již dříve výtku od bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), podle kterého Jirsa účastí na debatě pochybil.

Žalobu v souvislosti s Kubiceho zprávou nepodala pouze ČSSD, ale i bývalý předseda strany Jiří Paroubek. Soud jeho žalobu na Kubiceho pravomocně zamítl, Paroubkovi advokáti už ale podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Expředseda ČSSD se prý cítí poškozen nepodloženými obviněními, která před volbami v roce 2006 shromáždil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 6 mminutami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 9 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 18 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 20 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 20 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 20 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 22 hhodinami
Načítání...