Předsednictvo ČSSD chce navrhnout řádný termín sjezdu

Praha - O víkendu bude jednat ústřední výkonný výbor ČSSD. Už dnes se ale schází stranické předsednictvo. To chce výboru navrhnout konání stranického sjezdu v řádném termínu, čili až příští rok. To ale někteří členové odmítají a žádají rezignaci vedení a jednodenní sjezd ještě před komunálními volbami. Dnes by mělo předsednictvo vybrat i nového volebního manažera.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek ani manažer sociální demokracie pro květnové sněmovní volby Jaroslav Tvrdík se sobotního zasedání ústředního výkonného výboru nezúčastní. Přitom právě jejich jména bývají často skloňována jako těch, co mají největší vinu na nízkém volebním výsledku ČSSD ve volbách. Ozývají se ale hlasy, že by se mělo vyměnit celé vedení strany.

Hledá se i nový volební manažer

Video ČSSD se připravuje na sjezd
video

ČSSD se připravuje na sjezd

Sociální demokraté poprvé připustili Paroubkův podíl na volebním neúspěchu minulý týden. Stranickou analýzu ale odmítl Jaroslav Tvrdík, který uvnitř ČSSD čelí kritice kvůli nepříliš efektivní a předražené kampani. I kvůli tomu se teď řeší, kdo ho ve funkci manažera nahradí. Vystřídat by ho mohl poslanec Jan Hamáček. Spekulovalo se i o jménu Karla Březiny, který měl na starosti už volby do Evropského parlamentu. K nové funkci je ale skeptický.

Ústřední výkonný výbor, kterým je nejvyšším orgán strany mezi sjezdy, bude řešit i přípravu na komunální a senátní volby. Sociální demokraté chtějí na podzim nasadit co nejvíce kandidátek, a zajistit si tak co nejširší podporu.