Štrosová by mohla podepsat smlouvu o D11 v pondělí

Praha - Spolumajitelka jednoho z pozemků určených pro dostavbu dálnice D11 Jaroslava Štrosová by mohla podepsat smlouvu se státem o výměně své parcely za jinou v pondělí. Vyplývá to z korespondence právníků zúčastněných stran. Majitelka většiny pozemků a sestra Štrosové Ludmila Havránková smlouvu ve čtvrtek ze zdravotních důvodů nepodepsala. Právníci Ředitelství silnic a dálnic po zástupci Štrosové požadují potvrzení, že se Havránková vzdala svého předkupního práva na pozemek. Sestry dosud chtěly smlouvy se státem podepsat společně, po čtvrtku se Štrosová rozhodla jednat sama. 

Havránková a Štrosová v pondělí souhlasily se zněním smlouvy se státem o výměně pozemků, musely ji ale do čtvrtka podepsat. Do tohoto termínu stát pozastavil proces vyvlastňování pozemků. V pondělí zřejmě bude o situaci opět jednat vláda, která by měla rozhodnout, zda bude pokračovat v jednání, nebo začne vyvlastňovat.

Připravené dohody počítají s výměnou tří hektarů Havránkové za jiné patřící státu, stát navíc doplatí statkářce zhruba dvacetimilionový rozdíl v tržní ceně a dá jí do pronájmu dalších 130 hektarů pozemků. Štrosová dostane za svých 1 400 metrů čtverečních stejně velký pozemek jinde a doplatek zhruba 40 tisíc korun.