Vyjednávání o výborech: ODS i ČSSD by měly mít po čtyřech

Praha – Poslanecké kluby TOP 09 a ODS jednají o rozdělení výborů ve sněmovně. Podle předběžné dohody by dvě nejsilnější strany, ODS a ČSSD, měly mít každá čtyři šéfy výborů. TOP 09 pak tři, VV dva a komunisté jednoho šéfa výboru. Největší boj se zřejmě svede o post předsedy rozpočtového výboru. Po jednání klubů se sejdou ještě lídři stran a seznam šéfů výborů by měli uzavřít. O definitivní podobě výborů se rozhodne ve středu, kdy by měli poslanci na schůzi hlasováním jednotlivé nominace potvrdit. Poté se budou moci výbory sejít a zvolit svého předsedu a místopředsedy.

Z předběžné dohody dále vyplývá, že pakliže má jedna politická strana ve své gesci určité ministerstvo, nebude mít podobný výbor. Například ministrem financí bude Miroslav Kalousek z TOP 09, ve sněmovně by tedy TOP 09 neměla šéfovat rozpočtovému výboru.

TOP 09 se Paroubek jako šéf výboru nelíbí

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Křeslo šéfa rozpočtového výboru by ráda sociální demokracie, nárokují si ho ale také občanští demokraté - kvůli tomu, že pustili ministerstvo financí. ČSSD tedy zřejmě neuspěje a pravděpodobně dostane hospodářský výbor. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík prohlásil, že bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek, o kterém se spekuluje jako o možném předsedovi některého z těchto výborů, není pro TOP 09 dostatečně důvěryhodný. „Podle nás není dostatečně důvěryhodným kandidátem,“ uvedl. Koalice se podle něj ještě poradí, jak postupovat v případě, že právě Paroubka sociální demokraté jako předsedu některého z těchto výborů navrhnou.

Sama TOP 09 bude mít podle Gazdíka zájem o předsednictví ve třech výborech, o konkrétních detailech bude dnes i v dalších dnech strana ještě jednat s koaličními partnery. „Počet bude přesně odpovídat poměrnému systému,“ dodal Gazdík. Budou prý upřednostňovat výbory, který se týkají obcí a měst - například výbor pro regionální rozvoj, výbor pro životní prostředí a zemědělství.

ČSSD se zlobí, že jí koalice „kádruje“ kandidáty

Odpoledne se sešli předsedové klubů ODS a ČSSD, Petr Tluchoř a Bohuslav Sobotka. Prý ale neřešili, která strana získá předsedu kterého výboru. „Pan kolega mi sdělil nějaké preference, které ČSSD měla. Dohodli jsme se na tom, že zastoupení ČSSD by mělo být rozumné a důstojné, aby odpovídalo počtu mandátů,“ uvedl Tluchoř. Sociální demokracie počítá podle svého šéfa Bohuslava Sobotky s obsazením funkce předsedy rozpočtového nebo hospodářského výboru sněmovny, dále pak zdravotního nebo sociálního, bezpečnostního nebo ústavněprávního, popřípadě zahraničního či takzvaného evropského výboru. O nominacích na předsedy klubů bude sněmovní frakce ČSSD jednat ve středu 7. července. Ke Gazdíkovu vyjádření o Paroubkovi šéf ČSSD poznamenal, že sociální demokracie nekádruje kandidáty pravicové koalice a že totéž očekává od ní. „Argumentačně na mě nemají a asi se mě bojí, to je jejich problém,“ okomentoval Gazdíkova slova sám Paroubek.

V čele kontrolního výboru bude nejspíš komunista

Z předběžné dohody také vyplývá, že komunisté by měli dostat do své gesce kontrolní výbor. „Vedení kontrolního výboru patří nepochybně opozici,“ reagoval předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podotkl, že komunisté už v minulosti tomuto výboru předsedali. Protože by měla opozice kontrolovat vládu z parlamentních lavic, měla by podle něj dostat předsednictví ve více výborech. Komunisté jsou přesvědčeni, že by měli podle poměrného zastoupení dostat předsednické funkce ve dvou výborech, dvou komisích a v jedné stálé delegaci.

Členství ve výborech stálo daňové poplatníky loni sto milionů korun

Při své ustavující schůzi sněmovna rozhodla, že bude existovat celkem 17 výborů, o jeden méně než v minulém období. Později se ještě sloučí petiční a kontrolní. Výbory budou mít od 15 do 30 členů. ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které mají ve sněmovně většinu 118 hlasů, se po volbách zavázaly, že proti minulému období výrazně sníží počet výborů, podvýborů a komisí - sněmovní funkce totiž znamenají pro poslance příplatky. V minulém volebním obodobí se na tyto příplatky vydalo skoro sto milionů korun.

Ze zákona sněmovna ustanovila patnáctičlenný mandátový a imunitní výbor. Dalšími výbory zřízenými ze zákona jsou petiční výbor (15 členů), rozpočtový výbor (30 členů), kontrolní výbor (15 členů), organizační výbor (30 členů), volební výbor (15 členů) a výbor pro evropské záležitosti (15 členů). Dále poslanci založili hospodářský výbor (30 členů), ústavně-právní výbor (15 členů), výbor pro obranu a bezpečnost (30 členů), výbor pro sociální politiku (18 členů), výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj (23 členů), výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (23 členů), výbor pro zdravotnictví (23 členů), výbor pro životní prostředí (18 členů), zahraniční výbor (18 členů) a zemědělský výbor (15 členů).