Babí léto přichází, koncem týdne se opět ochladí

Praha - Do Česka přišel první mráz. Na horách byla mrazivá obě víkendová rána. V sobotu poklesla teplota vzduchu na horské Kvildě k minus 5,5 stupně Celsia, na Šindelové k minus 0,5 stupni. Z měst bylo nejchladněji v Plzni. V Čechách se ale obloha postupně vyjasňuje. Meteorologové očekávají tento týden příliv teplejšího vzduchu. Nejhezčí počasí mohou Češi očekávat ve středu a ve čtvrtek, kdy by teplota mohla dosáhnout až 24 stupňů. Z pátku na sobotu se ovšem znovu ochladí.

Vyjasnilo se i na východě Čech. Dnes ráno se teplota ve standardní výšce dva metry nad povrchem pohybovala od dvou do šesti stupňů Celsia. Vyskytly se i první přízemní mrazíky. Ty mohou nastat v ranních hodinách i zítra. Od středy už by měl příliv teplejšího vzduchu udržet ranní teploty nad nulou.

Ve středu a ve čtvrtek by mělo do Čech dorazit pravé babí léto. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi dvaceti a čtyřiadvaceti stupni Celsia. V závěru týdne ovšem přijde znovu ochlazení se srážkami.

Video Telefonát Stanislava Racka
video

Telefonát Stanislava Racka

Konec září proprší, pak do půlky října jasno a chladno

Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu si mohou lidé tento týden užít posledních pár dnů, kdy odpolední teplota překročí dvacítku. Konec září totiž proprší, pak by však nejméně do poloviny října mělo být spíš polojasné počasí. Říjen přinese chladné počasí, rána budou mrazivá s podzimními mlhami.

„Následujících 30 dní bude teplotně i srážkově podprůměrných,“ potvrdil meteorolog ústavu. Jasné nebe a teploty šplhající až k 24 stupňům Celsia vydrží jen do začátku astronomického podzimu, tedy čtvrtku 23. září, poslední zářijový víkend už ale bude deštivý. Pranostika na 28. září sice říká „Na svatého Václava nové léto nastává“, letos však bude koncem září maximálně 13 stupňů přes den, v noci dokonce hrozí přízemní mrazíky.

Prvních deset říjnových dní by se ale srážky měly objevit jen přechodně, meteorologové očekávají spíš polojasné nebe, které zkalí jen ranní mlhy. Počasí babího léta doplní denní teploty mezi 13 až 19 stupni. Noci ale už budou podzimně chladné, může se ochladit na pouhé tři stupně. Také ve druhé říjnové dekádě se dá očekávat spíš polojasno až oblačno, přeháňky budou jen místy. Maximální denní teploty nepřekročí 14 stupňů, při celodenní oblačnosti může být pouhých pět stupňů. Noci budou mrazivé, teplota může klesnout až ke dvěma stupňům pod nulou.

Podzim v Praze
Zdroj: Pražská informační služba
Autor: ČT24