Inteligentní auto bez řidiče jezdilo v Braunschweigu

Braunschweig (Německo) – Inteligentní auto bez řidiče zkoušeli dnes vývojáři v ulicích německého Braunschweigu. Chtěli zjistit, zda jsou řídicí systémy schopny ovládnout auto ve skutečném provozu, dosud totiž vůz testovali pouze v laboratorních podmínkách. Ve voze seděl člověk připravený zasáhnout v případě nouze, nebylo to ale potřeba. Upravený Passat, přezdívaný Leonie, podle organizátorů testu neměl při jízdě po městě žádné potíže. Systémy, které auto ovládaly, vyvinuly týmy z Technické univerzity v Braunschweigu a Dolnosaského výzkumného centra automobilové techniky.

Dosud všechny testy probíhaly na uzavřených okruzích, nebylo tedy zcela jisté, že nenastanou potíže. Podle Marcuse Maurera z braunschweigské univerzity se ale vůz dokázal vyhýbat všem překážkám a udržoval dostatečný odstup. Po městě jezdil až 60kilometrovou rychlostí a najezdil jedenáct kilometrů.

Podobný test chtějí výzkumníci ještě zopakovat. Tentokrát by už rádi vypustili Leonii do města docela samotnou.

Plně automatická vozidla jsou základem pro vývoj příští generace asistenčních systémů pro řidiče. Nová technika má učinit auta ještě bezpečnější a řidiče naopak zcela nepotřebné.