„Dovážel je ve velkém z Polska. Tamní lékárníci mu je podle našich informací dokonce na příplatek vylupovali z blistrů a prodávali balené v sáčcích,“ vysvětlil kriminalista a vedoucí Toxi týmu Policie ČR Ostrava Jiří Kopeček. Dodal, že muž k severním sousedům jezdil na nákup téměř každý den. Zásoboval totiž i další dva vařiče a dealery ve věku 34 a 43 let. Součástí skupiny byl i další třiatřicetiletý muž, který výrobce také zásoboval léky a navíc pro ně prodával narkomanům: „Tento muž je nyní už ve vězení za majetkovou trestnou činnost.“
Z policejního vyšetřování vyplývá, že lékárníci v Polsku ostravským zprostředkovatelům dodávali potřebné léky ve velkém množství. Kriminalisté se proto na základě mezinárodní spolupráce budou zabývat i jejich rolí v tomto případu. Už nyní ale vědí, že potrestat Poláky nebude možné. „Jde tam prostě o volně prodejné zboží,“ povzdechl si šéf ostravských kriminalistů Radovan Vojta. Naznačil, že polskou stranu problém ani netrápí, protože pervitin vyrobený z polských léků zatím do jejich země nemíří.

Reportáž Jiřího Loučky
Snadná dostupnost léků potřebných k výrobě pervitinu policistům v Česku práci hodně komplikuje. „Moc by nám pomohlo, kdyby i okolní státy přijaly stejná opatření jako u nás,“ řekl Kopeček. Poukázal tak na fakt, že v tuzemsku si zákazník může v lékárně měsíčně koupit celkem 60 tablet léku s obsahem pseudoefedrinu, a to po předložení občanského průkazu.