V kauze Barták jsou další dva podezřelí

Ostrava - Podezření z korupce v souvislosti s údajně zmanipulovanou armádní zakázkou na nákup terénních automobilů Tatra čelí kromě exministra obrany Martina Bartáka i další dva lidé. Jde údajně o představitele společnosti Praga Petra Ptáčka a podnikatele zajišťujícího zbrojní zakázky Michala Smrže. Další podezřelé potvrdil i státní zástupce Dušan Táborský, který případ dozoruje. Vyšetřování se nyní přesunulo do Ostravy, kde sídlí i Táborský. Speciální vyšetřovací tým Tatra byl navíc posílen o další dva kriminalisty a jeho vedení převzal šéf ostravské expozitury protikorupční policie. Jasno by do celého případu mohl vnést i výslech bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, který se chystá na příští týden.

Oba muži podle státního zástupce postupně kontaktovali vedení Tatry s určitou nabídkou v souvislosti s armádní zakázkou ještě před Bartákem. Jejich cílem údajně bylo obnovení přerušené spolupráce mezi Tatrou a Pragou. Objevilo se prý i tvrzení, že Tatry neprojdou úspěšně armádními testy, pokud se spolupráce neobnoví. „Nyní zjišťujeme, zda to bylo korupční jednání, či nikoliv,“ uvedl Táborský. Policii také zajímá, zda jednání Bartáka v USA navazovalo na tyto dvě schůzky. „Hledáme informace, zda tito lidé jednali ve vzájemné shodě. Víme, že se znali,“ dodal státní zástupce. 

„O mém podezření či obvinění mi není nic známo, byl jsem pouze na policii podat vysvětlení jako svědek. Pokud se něco takového chystá, asi by se to mělo odehrát jinou formou než přes média,“ reagoval Smrž.

Petr Ptáček: „Jedná se o absurdní a nesmyslné obvinění. Mám z něj pocit, že se manažeři společnosti Tatra snaží rozptýlit mnoho podezření, která vznikla v souvislosti se zadáním zakázky bez výběrového řízení na jejich vozidla a podezřelými provizními smlouvami provázanými s touto zakázkou.“

Michal Smrž: „Za Pragu jsem s Tatrou o ničem nevyjednával, neměl jsem k tomu ani mandát, ani potřebné informace, ani jsem na tom nebyl nijak zainteresovaný. S Tatrou žádná z mých firem žádnou spolupráci neměla, neproběhlo mezi námi žádné plnění, a to ani ve formě návrhu nějaké smlouvy apod.“

Policie se kauzou zabývá od loňského listopadu. Tehdy bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss MF Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany a současný náměstek ministra financí Martin Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rozhovoru s Bartákem rovněž zúčastnil. Barták ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.

V pozadí všeho byl podle Táborského údajně zájem společnosti Praga. Ta s Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů. V polovině prosince 2006 podepsala Tatra s ministerstvem smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy. O několik měsíců později ale automobilka spolupráci s Pragou ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů. „Tatra se subdodavatelem vypověděla smlouvu. Firma se ale cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry,“ řekl Táborský. Dodal, že Praga mohla na dodávkách Tatry pro armádu vydělat stamiliony. Po ukončení spolupráce se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.

Případ by mohl objasnit chystaný výslech Krejčíka

V této souvislosti manažery Tatry postupně kontaktovali tři lidé. Kromě Bartáka i představitel Pragy Ptáček. Třetím podezřelým by pak mohl být majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž. Šéf Tatry Ronald Adams už dříve řekl, že jej navštívil prostředník „někoho vysoce postaveného“ a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek ve výši pěti milionů dolarů. Adams uvedl, že tímto mužem byl právě Smrž.

V souvislosti s jednáním samotného Bartáka už policie vyslechla všechny svědky. „Nyní je to ve stádiu výpovědi proti výpovědi,“ uvedl k vyšetřování Táborský. Dodal, že jasno by do celého případu mohl vnést chystaný výslech bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Ministr obrany Alexandr Vondra už jej na žádost policie zprostil mlčenlivosti.

William Cabaniss
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 1 hhodinou

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 2 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 15 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
včera v 21:30

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28
Načítání...