Štěch vyzývá lékaře: Stáhněte výpovědi

Praha - Předseda Senátu a bývalý předák odborů Milan Štěch (ČSSD) vyzval protestující lékaře, aby s ohledem na nové návrhy hejtmanů a ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) stáhli své výpovědi. Štěch sám se po vyhlášení akce Děkujeme, odcházíme zasazoval o dojednání kompromisu mezi vládou a protestujícími lékaři. Ministr Heger dnes oznámil, že chce do příštího týdne připravit změnu platových tarifů, která zajistí zvýšení mezd lékařům. Podle Hegera je naděje, že jeho návrh vláda na svém příštím zasedání schválí. Lékaři požadují navýšení platů právě formou zvýšení tarifů, nikoli pomocí osobních příplatků, jak ministr navrhoval původně. Spor je také o výši částky - Heger chce nabízené dvě miliardy korun rozdělit mezi lékaře a další zdravotnický personál. Lékařům by tak putovalo jen 1,5 miliardy. Ti ale chtějí celé dvě miliardy pro sebe. Jednání budou zřejmě pokračovat v pátek.

Mapa výpovědí v krajích a jednotlivých nemocnicích podle organizátorů akce Děkujeme, odcházíme k nahlédnutí zde.

„Vyzývám představitele lékařských organizací, České lékařské komory a Lékařského odborového klubu, aby tyto návrhy zvážili a využili. Jsem přesvědčen, že by lékaři nyní měli změnit formu protestu, a to tak, aby nadále prosazovali své požadavky na strukturální změny v systému zdravotnictví, avšak své výpovědi stáhli a své pacienty neopouštěli,“ uvedl Štěch.

Video TK Leoše Hegera a Petra Nečase po jednání se záchrankami
video

TK Leoše Hegera a Petra Nečase po jednání se záchrankami

TK Leoše Hegera a Petra Nečase po jednání se záchrankami

tk 10:30, 10.02.2011

Reportáž Markéty Šenkýřové

Brífink po setkání Leoše Hegera s ČMKOS

Milan Štěch ve Studiu ČT24

Vyjádření Martina Engela

Návrh ministra Hegera na zvýšení tarifní složky odměňování lékařů je podle Štěcha možné považovat za vstřícný krok k nalezení konsenzu, pokud se s tím ztotožní vláda. Kabinet podle neoficiálních informací ve středu souhlasil s tím, aby protestující lékaři dostali 1,5 miliardy korun v rámci tarifních platů. Vláda přitom v programovém prohlášení plánovala zrušení platových tabulek.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková: „Dvě miliardy mají jít v současnosti na platy lékařů, ale požadujeme po ministerstvu komplexní řešení, které spustíme od příštího roku.“

Leoš Heger: „Toto stanovisko nemohu respektovat jako jediné, protože třeba stanovisko Asociace sester bylo odlišné.“

„Pokud nedojde k nějakým výrazným změnám, tak do příštího týdne budeme schopni tarifní tabulky pro lékaře předložit, a je naděje, že by je vláda mohla schválit,“ řekl dnes ministr s odvoláním na „určitý mandát“, který od vlády ve středu pro další vyjednávání dostal.

Milan Štěch ve Studiu ČT24:

„Hejtmani přišli po bezpečnostní radě státu s určitými vstřícnými nabídkami. A hejtmani mohou garantovat platnost na krajské úrovni a myslím, že od ministra Hegera byl vstřícný krok, pokud to vláda odsouhlasí, navýšení tarifů. Další jednání o objemu, zda to budou dvě miliardy, je správné. Lékaři by ale měli zvážit (stažení výpovědí), protože mi připadá nepřijatelné, aby občané, zejména nemocní lidé, zůstali bez potřebných lékařských výkonů. Samozřejmě je chyba na vládě, protože začala jednat pozdě. Ona je zodpovědná za nalezení dohody.“

Jednání Hegera s lékařskými odbory by mělo znovu pokračovat v pátek, podle šéfa odborů Martina Engela ale nejde o vyjednávání, pouze o konzultaci. „Důležité je, že je tady snaha o jednání z obou stran,“ uvedl bez dalších podrobností. „My jsme si řekli, že o detailech se v této chvíli informovat nebude. Není to moje nevstřícnost, ale dohodli jsme se na nějakém komunikačním postupu. A já se ho snažím dodržet,“ řekl předák.

Šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý řekl, že záchranná služba po případném odchodu lékařů přejde do krizového režimu, aby mohla převážet pacienty do míst, kde se akutní péče zajistí. Dál ale bude plně zasahovat při tísňových voláních. „Tísňové výzvy zachováme v plném rozsahu. Nechceme posunout záchranné služby z role toho, kdo řeší akutní stavy, do role luxusní dopravní služby,“ uvedl Slabý. Podle něj je krizový režim možné udržet po několik týdnů či maximálně měsíc. V některých krajích, kde se chystá odejít velké procento nemocničních lékařů, by tato doba mohla být ale kratší, míní Slabý.