Mladí vrazi mají dostat i doživotní léčbu, žádá vláda

Praha - Vláda dnes schválila novelu, která má umožnit soudům ukládat nezletilým pachatelům brutálních trestných činů ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu. Pokud návrh schválí i poslanci a senátoři a podepíše ho prezident, měl by začít platit od července. Návrhem novely ministerstvo spravedlnosti reaguje mimo jiné na výzvu z obce Kmetiněves, kde sadistický pachatel zavraždil třináctiletou dívku, ale nyní je na svobodě bez dozoru. V současné době lze totiž dětem do 15 let nařídit i za nejzávažnější zločin pouze ochrannou výchovu, z nápravného zařízení tak musí být propuštěny nejpozději v 19 letech.

„Je to velmi důležitá novela, která řeší problém dětských vrahů. Dosud takovýmto kvazipachatelům bylo možné uložit pouze ochrannou výchovu, která končila dovršením 19 let,“ uvedl Pospíšil s tím, že často se jedná o devianty celoživotně nebezpečné. Proto je třeba změnit zákon tak, aby jim kromě ochranné výchovy soudy mohly uložit i další léčbu, a to ve výjimečných případech i doživotní.

Lidé se podle úřadu obávají toho, že po opuštění nápravného zařízení zůstanou bývalí nezletilí delikventi bez jakéhokoli dohledu. Novelu zákona o soudnictví ve věcech mládeže slibovala ODS již před volbami. Občanští demokraté i další politici v té době reagovali na Kmetiněveskou výzvu. Petici vyprovokovalo to, že sadistický pachatel vraždy třináctileté Barbory, v době činu nezletilý, je po propuštění z výchovného ústavu na svobodě bez dozoru. „To, co vláda přijmula, je velkým našlápnutím a strašně veliký krok k tomu, aby se skutečně tyto věci nedaly opakovat,“ vyjádřil spokojenost starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil.

Případy závažných trestných činů u dětí stávají výjimečně, jednou za tři až pět let. Poslední případ se stal loni v dubnu v Krupce v severních Čechách, kde dva romští mladíci znásilnili a zbili 13letého chlapce. Natrhli mu přitom slezinu a zlámali žebra. Mladšímu z útočníků tehdy bylo pouze 14 let a je teď ve výchovném ústavu.

Ochranná léčba i do konce života

Soud by mohl podle návrhu uložit léčení těm dětem, které spáchají zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog. Ve výjimečných případech by podle úřadu mohlo trvat i řadu let nebo celý život. Soudy pak budou muset nejméně jednou za rok přezkoumat, zda důvody pro držení pachatele v ústavu nadále trvají. Na základě znaleckých posudků mohou uložit léčení i ambulantně.

Z loňské Kmetiněveské výzvy vychází také petice, kterou organizuje kandidát TOP 09 a Starostů v doplňovacích senátních volbách na Kladensku Luděk Kvapil. Požaduje snížení hranice trestní odpovědnosti o rok na 14 let. Návrh ministerstva spravedlnosti tento požadavek neobsahuje; podle úřadu takováto úprava problematiku dětských delikventů neřeší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
19:48Aktualizovánopřed 16 mminutami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
18:40Aktualizovánopřed 18 mminutami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
14:28Aktualizovánopřed 19 mminutami

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
08:40Aktualizovánopřed 41 mminutami

ŽivěSenát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
12:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
před 3 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 5 hhodinami
Načítání...