ODS zrušila 18 sdružení kvůli spolupráci s KSČM

Praha - Výkonná rada ODS zrušila 18 místních sdružení strany kvůli přímé či nepřímé spolupráci s KSČM na komunální úrovni. Po jednání výkonné rady ODS to řekl předseda strany Petr Nečas. Vedení ODS už dříve vyzvalo místní sdružení, aby do konce února spolupráci s KSČM ukončily. O licenci přišla například ODS v Aši, Rychnově nad Kněžnou, Raspenavě, Bavorově či Králíkách.

„My chápeme, že ty příběhy nejsou černobílé, nicméně výkonná rada ODS rozhodla a rozhodla poměrně drtivě a jednoznačně už na minulém jednání rady a dnes to potvrdila,“ řekl Nečas. Členové zrušených sdružení podle něj mají šanci se do tří měsíců registrovat v ODS jinde. Připomněl, že spolupráci s KSČM zakázal svým usnesením kongres strany v roce 2006, výkonná rada podle něj jen naplnila rozhodnutí kongresu.

Někteří starostové spolupráci s KSČM nepřeruší

Na seznamu zrušených sdružení jsou převážně menší města a obce. Největší zastoupení má na listině Moravskoslezský a Středočeský kraj. ODS problém komunální spolupráce s KSČM řeší už řadu let, poslední čas na nápravu měla sdružení právě do konce února.

Například starostové Aše na Chebsku a Březové na Sokolovsku dali dnes najevo, že se nechystají ustoupit tlaku vedení ODS a spolupráci se zastupiteli z KSČM nepřeruší. Domnívají se, že stanovy neporušili a v případě, že ODS místní sdružení zruší, zřejmě ze strany odejdou. Například v Aši ODS přizvala do rady nezávislého zastupitele, který kandidoval za KSČM. Podle starosty města Dalibora Blažka takový postup není porušením stanov.

Malé obce: Na politiku si nehrajeme. Děláme práci pro lidi

Například ve dvoutisícových Zlonicích u středočeského Slaného sedí občanští demokraté v městské radě s komunisty už od roku 2006. Lidem to vůbec nevadí – v posledních komunálních volbách jim dali 42 procent hlasů. Starosta Rudolf Čížek (ODS) se vedení strany nebojí.

Starosta Zlonic Rudolf Čížek (ODS)

„Nic se měnit nebude, zůstane to, jak to je. Je to problém výkonné rady, ne můj, tady se jedná o kvalitu lidí, kteří byli zvolení, tady si nehrajeme na strany, to ať si hrají nahoře. Když bude buňka zrušena, tak přestoupíme do jiného sdružení, pokud bude zájem v ODS zůstat. Pokud nás chtějí zrušit, tak zruší jednu z nejúspěšnějších organizací ve Středočeském kraji. V radě máme většinu, zastupitelů máme sedm, to hovoří o práci, kterou jsme zde vykonali. Mně na srdci leží městys, aby fungoval, prosperoval, aby se tu děly změny… mě se čtyřicet let snažil někdo někam směřovat, nyní si připadám, že je to něco podobného, a s tím nemůžu souhlasit. Když je něco demokratické, tak je to demokratické, a ne dirigované z ústředí,“ uvedl Čížek v pořadu Před polednem (ještě před rozhodnutím výkonné rady ODS).

Místostarostka Zlonic Vlasta Čermáková, kterou zvolili jako nezávislou na kandidátce KSČM, o svém odchodu z rady města vůbec nepřemýšlela. Už proto, že při volbě dostala 13 hlasů z patnáctičlenného zastupitelstva. „Ta spolupráce je o něčem jiném. My si tady na nějakou politiku nehrajeme. My tady děláme práci pro lidi a pro obec,“ uvedla Čermáková.

A takových případů je více – například ve Višňové na Liberecku tamní radní raději z ODS vystoupili, a tak předešli zrušení místního sdružení. V České Lípě se zase vládnoucí ODS bez hlasů komunistů neobejde, protože nemá většinu v zastupitelstvu. „Někdy se může stát, a to je na všech úrovních, že pro některou věc dají svůj hlas i komunisté,“ konstatuje šéf liberecké ODS Přemysl Sobotka. Podle něj jde ale nejvyššímu vedení ODS o to, aby komunisté neseděli v radách místních zastupitelstev.

Seznam zrušených místních sdružení ODS:

  • Jihočeský region: Bavorov
  • Královéhradecký region: Rychnov nad Kněžnou
  • Liberecký region: Raspenava
  • Moravskoslezský region: Albrechtice, Bartošovice, Lichnov, Petrovice u Karviné
  • Pardubický region: Králíky
  • Středočeský region: Divišov, Týnec nad Sázavou, Zlonice
  • Vysočina: Leština u Světlé, Bobrová
  • Karlovarský region: Březová, Aš
  • Ústecký region: Hrob, Košťany
  • Plzeňský region: Konstantinovy Lázně

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
21:13Aktualizovánopřed 28 mminutami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 1 hhodinou

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 2 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
14:08Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
11:49Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
11:31Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 13 hhodinami
Načítání...