Pozor na zmije, nastal jejich čas

Krkonoše - Narazit v přírodě na zmiji je v tento čas mnohem snazší než kdy jindy. Přispívá k tomu teplé a suché počasí a také to, že pro ně nastala doba páření. Hadi ztrácejí přirozenou plachost a nevyhýbají se ani místům, kde se často pohybují lidé. Své o tom ví 16letý mladík z Nizozemska, kterého dnes tento jediný český jedovatý had uštknul. Skončil v liberecké nemocnici, v ohrožení života ale není. Uštknutí zmijí končí smrtí jen ve výjimečných případech.

Mladý holandský turista se zřejmě pohyboval v místech dojezdu harrachovské letní dráhy, když jej zmije uštknula. Další turisté pak informovali Horskou službu. Ta na místo vyslala dvojici záchranářů, kteří zjistili, že se skutečně jednalo o hadí uštknutí. Mladík si stěžoval, že jej brní na těle a že se oblast brnění rozšiřuje. Záchranáři mladého cizince převezli na harrachovský heliport, odkud jej vrtulník přepravil do Liberce. Skončil na jednotce intenzivní péče dětského oddělení. V ohrožení života ale není.

Co dělat, když vás uštkne zmije:

„Neplatí ty obecné fámy, že se má rána rozřezávat, něco se vysávat, že se má končetina škrtit, to v žádném případě, rána se má jen sterilně ošetřit, zakrýt a člověk se má v leže transportovat do zdravotnického zařízení,“ nabádá náměstek ředitele trutnovské nemocnice Miroslav Nývlt.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

Ochránci přírody upozorňují, že návštěvníci Krkonoš nyní mohou na zmije narazit. V teplém počasí se hadi mohou po zimě vyhřívat například na kamenech a květen je navíc měsícem, kdy se páří. Zmije však přirozeně neútočí a uštkne jen v případě, jestliže je překvapena - například když na ni člověk šlápne. Zmije vnímají otřesy půdy. Při pohybu v terénu se proto jako prevence doporučuje dupat, nechodit zbytečně mimo cesty a vyhýbat se kamenitým místům.