Čtyřicátý čtvrtý babybox otevřen

Praha – Zatím čtyřiceti osmi novorozencům zachránila síť babyboxů život. Babybox, zpravidla umísťovaný u nemocnic, je vyhřívaná schránka, kam je možné odložit nechtěné dítě. Jakmile někdo odloží miminko do schránky, zařízení automaticky upozorní nemocniční personál. Ten první u nás zřídil Ludvík Hess již v červnu 2005. Pohled na babyboxy však není jen jednoznačně kladný. Někteří odborníci se domnívají, že jejich existence vede rodiče k nezodpovědnosti.

LUDVÍK HESS

Babyboxy v Česku

13 minut
Babyboxy
Zdroj: ČT24

Ludvík Hess otevřel první babybox v Česku, ale duchovním otcem projektu zůstává i nadále. Na jeho mobil přijde zpráva, kdykoliv je jeden ze čtyřiceti čtyř babyboxů otevřen. Ne vždy znamená otevření babyboxu také to, že v něm sestřičky najdou novorozence. Lidé je otevírají i ze zvědavosti. Podle pana Hesse se tak děje zejména v prvních měsících po zprovoznění nového boxu. Poslední holčička byla odložena v Ostravě. Hess jí dal jméno Ivetka, sestřičky z místní nemocnice ji pojmenovaly Zdenička Krásná.

Kolik jich potřebujeme

Počet babyboxů není podle Ludvíka Hesse zatím dostatečný. Měly by být rozmístěny po celé České republice. Zvláštní zřetel je pak třeba brát na Středočeský kraj, kvůli velké populaci, a na Prahu, kvůli koncentraci sociálních problémů. Podle jeho představ by se jejich celkový počet měl vyšplhat na sedmdesát. Toto číslo zhruba odpovídá počtu bývalých okresů. Neúspěšně zatím probíhá jednání v Královehradeckém a Českobudějovickém kraji. Tamní nemocnice nemají o jejich provoz zájem. Z počtu již odložených dětí je pan Hess smutný. Když otevíral před šesti lety první babybox, představoval si, že za pět let zachrání tak jedno dítě. I tak nepovažuje toto číslo za tak strašné, pokud situaci srovnáme například s Francií osmnáctého století. Tam fungovaly takzvané věže záchrany. Ročně se přitom narodilo zhruba osmnáct tisíc dětí a odloženo jich bylo necelých šest tisíc. Všech svých pět dětí, které měl s negramotnou švadlenou, odložil i slavný filozof a spisovatel Jean Jack Rousseau.

Co lze namítat proti babyboxům

Babyboxy nemají certifikaci jako zdravotní pomůcky. Prý ohrožují děti přehřátím, podchlazením či nedostatkem kyslíku. Posledním argumentem je, že používání babyboxů nebylo nikdy v žádné zemi legalizováno. Hess se ale domnívá, že ne vše musí být ošetřeno zákonem. Podle něj stačí, pokud používání babyboxů není nezákonné.  Přehřátí či podchlazení dětí v babyboxu podle něj nehrozí, neboť v něm dítě stráví maximálně minutu. Senzory, které přítomnost kojence detekují, signalizují tuto informaci zvukově, světelně a zároveň odešlou zprávu na osm telefonních čísel či pagery. Babyboxy jsou navíc standardně vytápěné na 28 stupňů Celsia a jsou ventilované.

Odložené děti ve světě

Na rozdíl od Česka Velká Británie nemá jediný babybox. Podle Hesse má ale Británie tak dokonalý systém adopcí, že jejich nepřítomnost lehce vynahradí. Babyboxům podobná zařízení provozuje většina evropských zemí a běžné začínají být už i ve Spojených státech.

  • Zřizovatel babyboxů Ludvík Hess autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2197/219629.jpg
  • Rozmístění babyboxů po České republice zdroj: Babybox - Statim http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1213/121217.jpg
  • Slavnostní otevření čtyřicátého čtvrtého babyboxu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2633/263205.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 47 mminutami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer v 21:55 si mohou diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1 a ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 11 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 12 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 13 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 14 hhodinami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...