Čtyřicátý čtvrtý babybox otevřen

Praha – Zatím čtyřiceti osmi novorozencům zachránila síť babyboxů život. Babybox, zpravidla umísťovaný u nemocnic, je vyhřívaná schránka, kam je možné odložit nechtěné dítě. Jakmile někdo odloží miminko do schránky, zařízení automaticky upozorní nemocniční personál. Ten první u nás zřídil Ludvík Hess již v červnu 2005. Pohled na babyboxy však není jen jednoznačně kladný. Někteří odborníci se domnívají, že jejich existence vede rodiče k nezodpovědnosti.

LUDVÍK HESS

Babyboxy v Česku

13 minut
Babyboxy
Zdroj: ČT24

Ludvík Hess otevřel první babybox v Česku, ale duchovním otcem projektu zůstává i nadále. Na jeho mobil přijde zpráva, kdykoliv je jeden ze čtyřiceti čtyř babyboxů otevřen. Ne vždy znamená otevření babyboxu také to, že v něm sestřičky najdou novorozence. Lidé je otevírají i ze zvědavosti. Podle pana Hesse se tak děje zejména v prvních měsících po zprovoznění nového boxu. Poslední holčička byla odložena v Ostravě. Hess jí dal jméno Ivetka, sestřičky z místní nemocnice ji pojmenovaly Zdenička Krásná.

Kolik jich potřebujeme

Počet babyboxů není podle Ludvíka Hesse zatím dostatečný. Měly by být rozmístěny po celé České republice. Zvláštní zřetel je pak třeba brát na Středočeský kraj, kvůli velké populaci, a na Prahu, kvůli koncentraci sociálních problémů. Podle jeho představ by se jejich celkový počet měl vyšplhat na sedmdesát. Toto číslo zhruba odpovídá počtu bývalých okresů. Neúspěšně zatím probíhá jednání v Královehradeckém a Českobudějovickém kraji. Tamní nemocnice nemají o jejich provoz zájem. Z počtu již odložených dětí je pan Hess smutný. Když otevíral před šesti lety první babybox, představoval si, že za pět let zachrání tak jedno dítě. I tak nepovažuje toto číslo za tak strašné, pokud situaci srovnáme například s Francií osmnáctého století. Tam fungovaly takzvané věže záchrany. Ročně se přitom narodilo zhruba osmnáct tisíc dětí a odloženo jich bylo necelých šest tisíc. Všech svých pět dětí, které měl s negramotnou švadlenou, odložil i slavný filozof a spisovatel Jean Jack Rousseau.

Co lze namítat proti babyboxům

Babyboxy nemají certifikaci jako zdravotní pomůcky. Prý ohrožují děti přehřátím, podchlazením či nedostatkem kyslíku. Posledním argumentem je, že používání babyboxů nebylo nikdy v žádné zemi legalizováno. Hess se ale domnívá, že ne vše musí být ošetřeno zákonem. Podle něj stačí, pokud používání babyboxů není nezákonné.  Přehřátí či podchlazení dětí v babyboxu podle něj nehrozí, neboť v něm dítě stráví maximálně minutu. Senzory, které přítomnost kojence detekují, signalizují tuto informaci zvukově, světelně a zároveň odešlou zprávu na osm telefonních čísel či pagery. Babyboxy jsou navíc standardně vytápěné na 28 stupňů Celsia a jsou ventilované.

Odložené děti ve světě

Na rozdíl od Česka Velká Británie nemá jediný babybox. Podle Hesse má ale Británie tak dokonalý systém adopcí, že jejich nepřítomnost lehce vynahradí. Babyboxům podobná zařízení provozuje většina evropských zemí a běžné začínají být už i ve Spojených státech.

  • Zřizovatel babyboxů Ludvík Hess autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2197/219629.jpg
  • Rozmístění babyboxů po České republice zdroj: Babybox - Statim http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1213/121217.jpg
  • Slavnostní otevření čtyřicátého čtvrtého babyboxu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2633/263205.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přívalové deště hrozí v jižní polovině země, na sever nedojdou

Čtvrteční studená fronta přinese bouřky a přívalové deště, které mohou doprovodit menší kroupy. Odpoledne a večer hrozí především v jižních Čechách, na Vysočině a jihu Moravy. Naopak na sever Moravy a do Slezska pravděpodobně nedorazí. Poté dojde opět k oteplení a víkendové teploty opět přesáhnou tropických třicet stupňů Celsia. V neděli se začne ochlazovat a denní teploty by se příští týden mohly pohybovat kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů.
08:40Aktualizovánopřed 53 mminutami

Teplotní rekordy padají i ve čtvrtek. Sledujte kde

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se začala přesouvat hlavně na Moravu.
před 54 mminutami

Senát schválil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí

Senát podpořil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí. Novela odráží loňský nález Soudního dvora Evropské unie a nyní ji dostane k podpisu prezident. Senátoři mají na programu i novelu školského zákona. Podle předlohy by se mělo převést financování nepedagogických pracovníků ze státu na obce a kraje. Kritici ale upozorňují, že na to nebude dost peněz. Jednání bude pokračovat po přestávce do 14:10 h.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prezident Pavel udělil čtyři milosti

Prezident Petr Pavel udělil čtyři milosti. Mimo jiné dvěma ženám potrestaným za porušování zákazu řízení a za řízení po požití návykové látky. Jedna z nich je samoživitelka, druhá se dlouhodobě léčí s velmi závažným onkologickým onemocněním. Tuto svou ústavní pravomoc prezident využil už počtvrté a celkem dosud udělil už sedmnáct milostí.
10:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet lidí ošetřených kvůli horku roste, za pár let se zdvojnásobil, ukazují data

Vlny veder jsou stále delší a intenzivnější. Protože lidský organismus je na takové extrémy citlivý, projevuje se to už i na lékařských statistikách. Dokazují to i data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za poslední roky.
před 2 hhodinami

Obrana podepsala smlouvu na nákup vozidel Titus za čtyři miliardy

Ministerstvo obrany podepsalo s firmou Eldis ze skupiny Czechoslovak Group smlouvu na pořízení 24 kolových obrněných vozidel Titus. Cena celé zakázky činí 4,068 miliardy korun bez DPH. Armáda získá 22 kusů vozidel ve velitelsko-štábní verzi a další dvě vozidla v základní výbavě bez komunikačních systémů pro výcvik řidičů či školení instruktorů a specialistů. Vozidla armáda dostane do konce listopadu 2027.
před 3 hhodinami

Přes aplikaci Záchranka už letos volalo o pomoc 14 tisíc lidí

Mobilní aplikace Záchranka do letošní poloviny června hlásí přes 14 tisíc tísňových volání. To je o téměř dva tisíce více než ve stejném období loni. České televizi to potvrdila mluvčí Maria Brindzáková. Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Klíčové je tlačítko pro přivolání první pomoci, lokátor nebo spolupráce s horskou službou.
před 5 hhodinami

Záchranáři už řeší první otravy houbami. Těch smrtelných ale ubývá

Přestože je sucho, na některých místech i tak už rostou houby. A zdravotníci již řešili první případy otrav. Obzvláště nebezpečná je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s bedlou. Konzumace už jediné plodnice může končit smrtí. Aby se houbař otravě vyhnul, měl by dle toxikoložky Daniely Pelclové „sbírat houby, které zná – a když si není stoprocentně jistý, tak vynechat ty s lupeny“. Zároveň ale Pelclová dodává, že případů úmrtí v důsledku otravy ubývá. Podle ní za tím stojí jak lepší léčba, tak účinnější protijedy. „Velmi důležité je, že lidé přicházejí dřív,“ dodala expertka.
před 6 hhodinami
Načítání...