Čtyřicátý čtvrtý babybox otevřen

Praha – Zatím čtyřiceti osmi novorozencům zachránila síť babyboxů život. Babybox, zpravidla umísťovaný u nemocnic, je vyhřívaná schránka, kam je možné odložit nechtěné dítě. Jakmile někdo odloží miminko do schránky, zařízení automaticky upozorní nemocniční personál. Ten první u nás zřídil Ludvík Hess již v červnu 2005. Pohled na babyboxy však není jen jednoznačně kladný. Někteří odborníci se domnívají, že jejich existence vede rodiče k nezodpovědnosti.

LUDVÍK HESS

Babyboxy v Česku

13 minut
Babyboxy
Zdroj: ČT24

Ludvík Hess otevřel první babybox v Česku, ale duchovním otcem projektu zůstává i nadále. Na jeho mobil přijde zpráva, kdykoliv je jeden ze čtyřiceti čtyř babyboxů otevřen. Ne vždy znamená otevření babyboxu také to, že v něm sestřičky najdou novorozence. Lidé je otevírají i ze zvědavosti. Podle pana Hesse se tak děje zejména v prvních měsících po zprovoznění nového boxu. Poslední holčička byla odložena v Ostravě. Hess jí dal jméno Ivetka, sestřičky z místní nemocnice ji pojmenovaly Zdenička Krásná.

Kolik jich potřebujeme

Počet babyboxů není podle Ludvíka Hesse zatím dostatečný. Měly by být rozmístěny po celé České republice. Zvláštní zřetel je pak třeba brát na Středočeský kraj, kvůli velké populaci, a na Prahu, kvůli koncentraci sociálních problémů. Podle jeho představ by se jejich celkový počet měl vyšplhat na sedmdesát. Toto číslo zhruba odpovídá počtu bývalých okresů. Neúspěšně zatím probíhá jednání v Královehradeckém a Českobudějovickém kraji. Tamní nemocnice nemají o jejich provoz zájem. Z počtu již odložených dětí je pan Hess smutný. Když otevíral před šesti lety první babybox, představoval si, že za pět let zachrání tak jedno dítě. I tak nepovažuje toto číslo za tak strašné, pokud situaci srovnáme například s Francií osmnáctého století. Tam fungovaly takzvané věže záchrany. Ročně se přitom narodilo zhruba osmnáct tisíc dětí a odloženo jich bylo necelých šest tisíc. Všech svých pět dětí, které měl s negramotnou švadlenou, odložil i slavný filozof a spisovatel Jean Jack Rousseau.

Co lze namítat proti babyboxům

Babyboxy nemají certifikaci jako zdravotní pomůcky. Prý ohrožují děti přehřátím, podchlazením či nedostatkem kyslíku. Posledním argumentem je, že používání babyboxů nebylo nikdy v žádné zemi legalizováno. Hess se ale domnívá, že ne vše musí být ošetřeno zákonem. Podle něj stačí, pokud používání babyboxů není nezákonné.  Přehřátí či podchlazení dětí v babyboxu podle něj nehrozí, neboť v něm dítě stráví maximálně minutu. Senzory, které přítomnost kojence detekují, signalizují tuto informaci zvukově, světelně a zároveň odešlou zprávu na osm telefonních čísel či pagery. Babyboxy jsou navíc standardně vytápěné na 28 stupňů Celsia a jsou ventilované.

Odložené děti ve světě

Na rozdíl od Česka Velká Británie nemá jediný babybox. Podle Hesse má ale Británie tak dokonalý systém adopcí, že jejich nepřítomnost lehce vynahradí. Babyboxům podobná zařízení provozuje většina evropských zemí a běžné začínají být už i ve Spojených státech.

  • Zřizovatel babyboxů Ludvík Hess autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2197/219629.jpg
  • Rozmístění babyboxů po České republice zdroj: Babybox - Statim http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1213/121217.jpg
  • Slavnostní otevření čtyřicátého čtvrtého babyboxu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2633/263205.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Moravě pršelo méně, než se čekalo, výstrahu na povodně lze odvolat, řekl Hladík

Na severní Moravě a ve Slezsku spadla do středečního rána jen polovina očekávaných srážek. I když bude na severovýchodě republiky dál pršet, výstrahu na povodňové stavy na řekách je možné odvolat, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Původní prognózy očekávaly, že během úterý a středy spadne v oblasti Jeseníků až 130 milimetrů, v Beskydech kolem 180 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční.
01:47Aktualizovánopřed 2 mminutami

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
před 2 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 3 hhodinami

V Beskydech může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, říká meteorolog

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl v úterý Český hydrometeorologický ústav. Meteorolog ČT Michal Žák okolo 20:30 sdělil, že úhrny srážek a vzestupy řek by zejména v Jeseníkách nakonec nemusely být tak výrazné. V Beskydech ale může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, místy i víc, upozornil.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Lidé zdolávají kilometry i emoce. Zájem o poutní turistiku roste

Segment poutní turistiky vykazuje dynamický růst popularity. Zahrnuje třeba pěší výpravy na několik dní, na kterých lidé zdolávají nejen kilometry, ale často i své emoce. O čtvrtinu se meziročně zvedl zájem o Stezku Českem, o desetinu více výletníků přibylo i na trase Blaník–Říp. Letos se také nově otevřela poutní Stezka svaté Ludmily, kde ovšem na všech úsecích není dostatečná infrastruktura. Podpořit se ji pilotně nejprve zde a následně i na dalších trasách aktuálně zavázali zástupci spolků a ministerstev. Šéf resortu zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) sdělil, že bude chtít, aby se Lesy ČR soustředily právě i na budování přístřešků a útulen na těchto poutních trasách.
před 13 hhodinami

V okolí Náchoda kolabovala doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě v úterý druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvořily kolony. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne pak stavbaři křižovatku plánovaně otevřeli naplno, což mělo podle radnice situaci zlepšit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Mapa ukazuje, kolik do brzkého úterního odpoledne napršelo

Meteorologové vydali výstrahu před silnými srážkami. Varovali také, že hlavně na severovýchodě republiky mohou následně stoupat hladiny řek a potoků. ČT24 připravila interaktivní mapu srážek. Po 14:15 přestala být k dispozici volně dostupná aktuální data, z nichž mapa čerpala. Mapa tak ukazuje stav právě k úterním 14:15.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...