Ministr Kubice tvrdě kritizuje Lessyho mediální výroky

Praha – Je nepřípustné, aby se policejní prezident vyjadřoval k věcem, které jsou předmětem trestního řízení. Taková slova směřují na účet Petra Lessyho od ministra vnitra Jana Kubiceho, který považuje Lessyho chování neslučitelné s funkcí šéfa policie. Kubice naráží na Lessyho mediální obvinění náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka z napojení na brněnský gang policistů, který údajně vydíral podnikatele. Informuje o tom dnešní vydání deníku Právo.

„Chování policejního prezidenta pokládám za naprosto nestandardní a pro mě velmi překvapivé. Neslučuje se s chováním jakéhokoliv policisty, natož policejního prezidenta,“ konstatoval Kubice. Dodal, že pokud měl Lessy poznatky o případné trestné činnosti Vaňka či dalších policistů, měl se obrátit na inspekci nebo státní zastupitelství.  

Ministr vnitra také nevyloučil, že bude tlačit na Lessyho rezignaci. „Zatím tak daleko nejsem, ale mám pocit, že tento týden policejní prezident na tuto cestu našlápnul,“ řekl Kubice. Lessy se k celé věci nechtěl vyjádřit dřív, než o tom bude s ministrem mluvit. Policejního prezidenta za jeho vyjádření tvrdě kritizoval také člen sněmovního branně-bezpečnostního výboru za ODS Jan Vidím, podle kterého Lessy místo napravování pověsti policie dělá vše pro její likvidaci.

Cela kauza odstartovala středečním rozhovorem policejního prezidenta pro deník Právo. Lessy v něm obvinil Vaňka z toho, že ho dlouhodobě kryl před trestními oznámeními Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu. Vaněk popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného, připustil jen, že Setváka, který byl v letech 2004 až 2007 šéfem brněnské policejní inspekce, v roce 2009 na popud výběrové komise jmenoval vedoucím odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál.